Expo Hatay 2021 etkinlikleri çerçevesinde Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm iş birliği ile 14 – 20 Aralık 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Antakya 9. Uluslararası Film Festivali” başlıyor.

Türk sinemasının gelişmesine ve eserlerinin tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla yapılan Antakya 9. Uluslararası Film Festivali, bu yıl zengin içerikle geliyor. Festivalin onur konukları arasında Deniz Türkali, Halil Karaata ve Cahit Berkay yer alıyor.

Festival korteji, yürütme kurulu üyeleri, şehre gelen konuklar ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilecek.

14 Aralık saat 16.00’da Antakya Vali Ürgen Alanı’ndan(Vali Göbeği) başlayacak yürüyüş köprübaşında sonlandırılacak ve saat 18.00’de Meclis Kültür Sanat Merkezi’nde festivalin açılış töreni yapılacak.

Festival konukları ve şehrin mülki amirleri, festival hatıra ormanı oluşturmak için 15 Aralık saat 10.00’da Antakya-Defne bölgesindeki Expo alanında ağaç dikecek.

Uluslararası yarışmaya 35 ülkeden 330 filmin katıldı. Uzunmetraj, Belgesel ve Kısafilm kategorilerdeki finalistler Altındefne ödülü için yarışacak. Filmler, Antakya HATMEK, Hatay Mimarlar Odası, Hatay Tabipler Odası, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Erol Bilecik Teknik Anadolu Lisesi ile Hatay TED Koleji salonlarında halka açık ve ücretsiz gösterilecek.

Yarışma jüri kurulunda Ceyhan Kandemir, Rıza Kıraç, Mustafa Kara, Kristina Rothen, Cengis T. Asiltürk, Ayça Abana, Özkan Binol, Belgesel: Hakan Haksun, Onur Akyol, Matthias Schâtzer, Kısafilm: Mehmet Ersöz, Annalisa La Insardà, Meltem Kımız Şener yer alıyor.

Festivalin yürütme kurulunda, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte Festival Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Oflazoğlu, Prof. Dr. Semir Aslanyürek, Dr. Cenk Sezgin, Prof. Dr. Ceyhan Kandemir, Nazif Tunç, Nejat Şener, Dr. Hakan Dikmen, Özkan Binol, HBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı ve Expo 2021 Hatay Genel Sekreteri İhsan Çakar, HBB Expo Genel Sekreter Yardımcısı Musa Eskiocak, HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Dr. Ülkü Tecimen, HBB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Nida Yılmaz bulunuyor.