Arter haftanın altı günü boyunca, çağdaş sanat odaklı bir buluşma noktası olarak tasarlanan yeni binasının açılış programında yer alan yedi sergiyi kapsayan rehberli sergi turları sunuyor. Arter’in açık olduğu salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri, saat 14.00’te ve 17.00’de olmak üzere günde iki kez gerçekleşen biletli turlara ek olarak her perşembe günü saat 19.00’da “Yakın Bakış” başlıklı ücretsiz bir tur düzenleniyor.

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Arter’in açılış programında koleksiyondan ve koleksiyon dışından toplam yedi sergi yer alıyor. Emre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan Saat Kaç? başlıklı sergi, bellek, zaman ve mekân kavramları etrafında şekilleniyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı Kelimeler Pek Gereksiz başlıklı koleksiyon grup sergisi, jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanıyor. Altan Gürman retrospektif sergisi, 1976 yılında hayatını kaybeden sanatçının 39 yapıtının yanı sıra arşivinden bir seçkiyi bir araya getiriyor. Ayşe Erkmen’in Beyazımtırak başlıklı sergisi, sanatçının 1970’lerden bu yana gerçekleştirdiği sanatsal üretim içinden retrospektif bir anlayışla seçilenlerle birlikte, bu sergi için özel olarak tasarlayıp ürettiği yeni işleri bir araya getiriyor. Rosa Barba’nın Gizli Konferans başlıklı yerleştirmesi sanatçının 2010–2015 yılları arasında müze depolarında çektiği üç filmden oluşuyor. İnci Furni’nin Bir An İçin Durdu başlıklı kişisel sergisi, galeri mekânını ve bu mekâna yerleşim sürecini yapıtlarının bir parçası haline getiren sanatçının desenler, video performanslar ve nesneler aracılığıyla oluşturduğu mekânsal bir düzenleme sunuyor. Céleste Boursier-Mougenot’nun offroad, v.2 başlıklı yerleştirmesi, dışarıdaki rüzgârın hızı ve yönüyle etkileşim içinde hareket eden üç adet kuyruklu piyanodan oluşuyor.

Arter, Dolapdere’deki yeni binasında salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri 14.00’te ve 17.00’de olmak üzere günde iki kez, bir saat süren rehberli sergi turları gerçekleştiriyor. Tüm açılış sergilerini kapsayan rehberli turlara katılmak için biletler Arter’deki Danışma ve Bilet Gişesi’nden temin edilebiliyor.

Arter’de ayrıca, her perşembe akşamı saat 19:00’da, seçili eserleri odağına alan ve bir konu, tema ya da fikir etrafında kurgulanan “Yakın Bakış” başlıklı ücretsiz sergi turları düzenleniyor. Tek bir sergiye odaklanmayan turlar; farklı sergiler bağlamında eş zamanlı olarak sergilenen eserleri birbirine bağlayan ve üretimi konu edilen sanatçıların pratikleri hakkında derinlemesine bilgi içeren bir anlatımı hedefliyor. İçeriği ve üzerine temellendiği eser seçkisi her hafta değişen “Yakın Bakış” turlarında ziyaretçiler, farklı temalar etrafında sanatçıların pratikleri hakkında bilgi sahibi olma imkânı buluyor.

Her cumartesi günü 12.0013.00 saatleri arasında ise tüm sergileri kapsayan İngilizce rehberli tur gerçekleştiriliyor.

Arter salı, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri 11.00–19.00; perşembe günleri ise 11.00–20.00 saatleri arasında ziyarete açık. Yeni binasının sağladığı olanaklar sayesinde sanata daha fazla alan sunan Arter, her ayın ilk cumartesi günü “Uzun Cumartesi” kapsamında 11.00–24.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bilgi için: arter.org.tr

Adres: Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

Tel: 0212 708 58 00