Aslı Aydemir, Chinatown

01 Mart – 31 Mart 2019

The Circle, Aslı Aydemir’in “Chinatown” adlı sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

Sergi Aslı Aydemir’in seramiğin yerleşik kullanımlarından uzaklaşıp, seramik için yeni estetik ve kültürel ihtimalleri denediği işlerden oluşuyor.

Sergide bir araya gelen işlerde geleneksel kültürel simgeler şahsi bir bakışla yeniden yorumlanıyor ve böylece mevcut kültürel ve toplumsal duruma dair de yorumlar sunuluyor.  Aslı Aydemir seramiğin rastlantısal olasılıklarından da faydalanıp, kusurları birer estetik öğeye dönüştürüyor. Bu sergideki işlerinde ise hazır formlara yaptığı müdahalelerle yeni anlamlar üretiyor ve seramik için yeni bir deney sahası açıyor.

Aslı Aydemir

1973’te İstanbul’da doğan Aslı Aydemir, Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Fransız Filolojisi eğitimi aldı. Eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde devam eden sanatçı, bölümü birincilikle bitirdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi oldu. 2005-2017 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde seramik öğretmenliği yapan Aydemir çalışmalarını İstanbul’da, sahibi olduğu Atelier 13 tasarım ve seramik stüdyosunda  sürdürüyor.