ALIENATION Mart 2019

İran, Tehran doğumlu Heykeltıraş Babek Sobhi’nin 10. Kişisel Heykel Sergisi İstanbul D’ART GALERİ’de 1 Mart 2019 tarihinde gerçekleşiyor.

Uzun yıllardır sanat hayatını Türkiye’de sürdüren Babek Sobhi’nin Antalya, Diyarbakır, Bodrum, Kuşadası ve İstanbul gibi kentlerin meydanlarında heykelleri ve rölyefleri bulunmaktadır. 1995/2003 yılları arasında Akademi İstanbul Heykel ve Seramik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Babek Sobhi, heykel çalışmalarının yanı sıra, Mask yapımı, tarihi ve türleri üzerinde çalışmaları bulunmakta ve bu konuda Ankara Üniversitesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi ve Ekol Drama gibi özel eğitim kurumlarında atölyeler kurmuş, seminer ve workshoplar düzenledi.

Yeni sergisinin konusunda, insanların arasındaki uzaklaşma ve yabancılaşma (Alienation) günümüzün gerçeğine dönüşmüş diyor Babek Sobhi ve ekliyor:

‘‘Kendi tenimize bile yabancılaşmışız, ürettiğim bu koleksiyondaki heykeller bir araya gelmiş portrelerden oluşuyor, ilk bakışta bu yüzler birbirlerine çok yakın görünüyor ama dikkatle bakılırsa hepsinin gözleri boşluk. Bizler birbirimize boş bakmaya mı alışıyoruz? Özümüzden uzaklaşmaya? Bu sergimde anlatım dili olarak toprağı (seramik) seçtim. Seramik dört temel elementten oluşuyor: Toprak-Ateş-Su-Hava. Yaşamın özü bu ve biz bu özden gittikçe uzaklaşıyoruz.’’

Taş, ahşap, metal ve seramik gibi birçok materyal ile çalışan Babek Sobhi son sergisinde günümüz dünyasında insanlar arasındaki uzaklaşma ve yabancılaşmayı vurgulamış ve materyal olarak seramik çalışmaları yaptı.