Latincede carpe diem et fugere urbem diye bir söz kullanılır. Carpe diem deyişinin “günün tadını çıkar” anlamına geldiğini hepimiz biliriz.

Oysa cümlenin en önemli bölümü daha az bilinen ikinci yarısıdır, çünkü bunu yapabilmenin yolunu açıklar: “Şehirden kaç”. Bu sözden anlıyoruz ki kentin karmaşası, birey için antik dönemlerde bile kimi zaman yorucu olmuştur. Ancak onun bir de insanı besleyen, yenileyen, merakla dolduran ve eyleme davet eden bir yanı vardır. Kentin renkleri, sesleri, dokusu ve devinimi, ilk bakışta algılanamayacak kadar çok katmanlı ve zengindir. Kenti tam anlamıyla hissedebilmek için onun akışına kapılmak, onu solumak, ona katılmak, kısacası ona teslim olmak gerekir. Ancak bunu yapabilenler için keşfedilmesi en keyifli hazinelerden birine dönüşür. İşte o zaman bambaşka bir ifade dökülür o yorgun ama mutlu Romalı’nın ağzından:

“Carpe urbem!” ya da “Şehrin tadını çıkar!”

Karmaşık yapısıyla yaratıcılığı durmaksızın tetikleyen kent, aynı zamanda sanatçılar için eşsiz bir esin kaynağıdır. “Carpe Urbem I: Kent ve Yaşam”, İzmir doğumlu altı çağdaş sanatçıyı kentte iyi yaşam kavramının simgeleştiği bir mekan olan Bonvivant’ta bir araya getirir. Sergide yer bulan farklı teknik ve tematik yaklaşımlar kent kavramı çevresinde bütünleşerek, onun gerek doğa, gerek insanla olan ilişkisinin çok katmanlı karakterini gözler önüne serer. Böylece Bonvivant ile parçası olduğu kent arasındaki bağın derinliğinin de altını çizer.

Carpe Urbem I: Kent ve Yaşam Sergisi

Sergi Tarihi : 17.02.2023 – 31.03.2023

Sanatçılar: Can Yeşiloğlu (OnstOn), Eda İlbeyci, Emre Evcimen, Funda Alkan, Leyla Pekmen, Volkan Dinçer

Küratör: İpek Yeğinsü

Yer :  BonVivant Alsancak – Cumhuriyet Bulvarı No:268 Alsancak, Konak 35220 İzmir, Türkiye

www.bonvivant.com.tr

https://www.instagram.com/bonvivantizmir/