AÇILIŞ KOKTEYLİ: 12 Haziran 2018, Salı, Saat: 18.00-20.00
Heykeltıraş Deniz Çobankent “Dönüşüm” isimli ilk kişisel sergisiyle 12 Haziran-30 Haziran 2018 tarihleri arasında Teşvikiye 44 A Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Sanatçı Deniz Çobankent figür ağırlıklı heykellerinde klasik malzemenin sınırlarını zorlayarak kendi kendisini inşa ediyor. Yapıtlarının en önemli özelliğiyse şaşırtıcı malzeme kullanımıyla kentsel dönüşümü bile “geri dönüştürmesi”.
Çobankent günümüzün önemli tartışma konularından kentsel geri dönüşüme ve yaşadığı İstanbul’un “inşaatlaşma” sürecine özgün bir yorum getirerek, bu güncel meseleyi kişisel sanat anlayışıyla birleştiriyor. Eski gazete kağıtlarını geliştirdiği özgün bir teknikle yoğurarak, kağıt hamuru haline getiriyor. Şehre ve sokağa ait inşaat malzemelerini; duvar parçalarını, tahta, taş, tuğla, kafes, dikenli tel ve paslı demirleri yarattığı figürlerle birleştiriyor.
Malzemesinin kırılganlığı ve hafifliğine rağmen Çobankent’in formları sağlam, cesur ve enerjik. Çalışmaların hareketlerinde gözlenen tezatsa yerleşmek-köksüzlük, zemin-boşluk ve teslimiyet-direniş gibi çatışmalarla hayata geçiyor.
Her biri tek başına da anlamlı olabilecek birer hikaye anlatan bu heykeller, kendilerine ait sırları olduklarını düşündürürken, yapıldıkları buluntu malzemelerle anonimleşiyor ve şehre dair ortak bir hafızanın kayıtlarını tutuyor.
instagram: deniz_cobankent