Deniz Gezmişlerin mirası notalarla buluşacak:

Geniş Merdiven – Denizlerce” konseri 6 Mayıs’ta Moda Sahnesi’nde!

&

Deniz Gezmişlerin anısına ilk kez bir ‘epik oratoryo’ sahnelenecek:

Geniş Merdiven – Denizlerce” konseri 6 Mayıs’ta Moda Sahnesi’nde!

Müzisyenler Barış Yıldırım ve Murat Mengirkaon’un kurduğu Geniş Merdiven Orkestra; 6 Mayıs’ta Kadıköy Moda Sahnesi’nde, Deniz Gezmişlerin anısına ilk kez bir epik oratoryoya imza atacak. 71 kuşağının anısına düzenlenecek konserde müzisyenlerin kendi bestelerinin yanı sıra, dünyanın pek çok dilinden seçkiler yer alacak.

Müzisyenler Murat Mengirkaon ile Barış Yıldırım’ın kurduğu Geniş Merdiven Orkestra, 6 Mayıs’ta Deniz Gezmişlerin anısına ilk kez bir epik oratoryoya imza atıyor. “Geniş Merdiven” konserler dizisinin “Denizlerce” başlığını taşıyan ayağı, 6 Mayıs Cuma günü Kadıköy Moda Sahnesi’nde izleyicilerle buluşacak. Sanatçıların Brecht’in “epik tiyatro” ve Theodorakis’in “halk oratoryosu” yaklaşımlarını birleştirerek geliştirdikleri “epik oratoryo” türündeki konser; oyuncu Latif Tiftikçi’nin anlatıcılığıyla gerçekleşecek ve izleyicilerine toplumsal ve tarihsel bir seyirlik sunacak. Bestecilerin kendi şarkılarının yanı sıra, 12 Mart darbesinin ardından birbiri ardınca infaz edilen genç devrimcileri hatırlatacak bestelerin yer aldığı konserde çok kültürlü ve sesli müziğin pek çok örneği bir arada yer alacak!

Geniş Merdiven projesi adını Theodorakis’ten çevrilerek uyarlanan ve ilk kez bu konserlerde dinleyiciyle buluşan “O Antonis” şarkısından alıyor. Katyuşa, El Pueblo, Bu Dağlar Ucabaş gibi dünyanın farklı dillerinde söylenen şarkıları, orijinalindeki imgeleri, fikirleri ve ses uyumlarını koruyarak Türkçeye kazandıran müzisyenler, aynı zamanda Türkçedeki şarkıları da dünya dillerine taşıyor. Geniş Merdiven konserleri; izleyicilerine Türkçe ve Kürtçenin yanı sıra İspanyolcadan Azericeye, İtalyancadan Rusçaya dünya dillerinin notalara dökülmüş hallerini dinleme olanağı sunuyor.

Murat Mengirkaon’un Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’a adadığı şarkısı Üç Yağmur Damlası ve Hrant Dink’i anlatan Kuş Rüyası; Barış Yıldırım’ın Ulaş Bardakçı’nın anısına yapılan Erkenci Badem Gülü, Cihan Alptekin’i anlatan şarkısı “Oy Cihan Bizum Cihan” ve İbrahim Kaypakkaya’nın annesinin ağıtına yaptığı özgün bestenin de yer aldığı “Denizlerce” başlıklı epik oratoryo, dinleyicilerini 68 kuşağının ayak izlerinde buluşturacak.

Anlatıcı rolünü Latif Tiftikçi’nin üstleneceği “Geniş Merdiven: Denizlerce” konserinde Geniş Merdiven Orkestra’da, Barış Yıldırım’ın klasik gitarı ve Murat Mengirkaon’un bağlama ve kopuzunun yanı sıra şu sazlar yer alacak:

  • Ezgi Tekin : Keman
  • Özgür Duran : Flüt, Kaval, Tütek
  • Kurtuluş Doğru : Akustik gitar
  • Asım Murat Okur : Bas gitar
  • Yılmaz Yıldız : Davul, Perküsyon