sen gerisinde kalırsın bazı şeylerin

o sana gelir neler dayatır

bir kalbin başkasını içine nasıl aldığı mesela

onsuz nefes alamadığın günlerin seni yaşlandırdığı


ö
yle bir mühür, çarpan yüzüne

nereye gitsen geçmiş zaman

adını ne koyarsa koy, geleceği yok

beklemek dediğin gölgesidir inanmanın


göğsümü genişleten yollar,

şuncacık gökyüzü, son bakışın

ağzında hayatı yeryüzünün

felaketi insan yanında taşır bilmeden


uçmak diyorlar kuşların yürüyüşü

öğrendiğim büyülü kalp çarpıntısı

dünya bir ezberin peşinden giderken

dizlerin diyorum, dizlerimde başım

_____

ERKAN KARAKİRAZ’IN YORUMU

Serkan Türk, ilk şiirlerinden son kitabı Elemlerin Nefesi’ndekilere kadar dili, sesi önemseyen, ancak gitgide baskınlaşan oranda şair-özneyi açığa çıkaran, kendinin kıldığı temalarla içeriği de sivrilttiği şiirler yazdı hep.

Elemlerin Nefesi, şairin başat temaları ‘eskiye özlem’in, ‘yaş alma’nın yanı sıra, ‘kayıpla gelen yas’ temasını, varlığın ve dünya bilgisinin araştırılması bağlamında titizlikle, etraflıca, duyuların öznede uyandırdığı duygularla birleştirerek incelediği şiirlerden mürekkep.

rk, sabırla, hiç acele etmeden inşa ettiği şiir evreninde, o Büyük Şiir’e varma arzusunda. Elemlerin Nefesi’, ona varmanın kıyısında, çok büyük, incelikli bir adım.

EK Dergi’ye aldığım yukarıdaki Dünya Böyle İşte isimli şiir, şairin ‘Elemlerin Nefesi’ kitabında bulunmayan, yepyeni bir şiir.

NOT

Erkan Karakiraz’ın seçip editörlüğünü yaptığı eserler, ELEŞTİREL KÜLTÜR internet sitesinin edebiyat bölümü Litera’da yayımlanıyor. Daha önce matbu ya da dijital herhangi bir ortamda yayımlanmamış öykü ve şiirlerinizi, literaoykusiir@gmail.com e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Resim: Paul Klee