DÜNYALAR

 

İçine girdikleri dünyada kalabildiler, sırrı bu onların. – Bir dünyaya giremeyenler ve girdiği dünyada kalamayanlar onlara kör ve sağır.

Birbirlerine erişemez, birbirlerini bilemez onlar.

Boşlukta cirit atıyor temassız yazgılar.

 

 

DEVAM

 

Bıraktığı yerden alabiliyor: bazen bir kaya, bazen bir dönemeç, bazen rüzgârlı bir yankı. Giden bedenin arkasından bakıyor zamana.

Projektör tutuyor uçuruma, açık denize, göğe.

 

 

SICAK KAN

 

Isınıyor kan. Durdurulamaz, – sıcaklığın başlangıcı tekrarlanamaz. Sesine kavuşmuş gövde: Buğudur ki doğadışı olamaz.

 

 

BECERİ

 

Özel bir beceri bu aniden geliştirdiği, – dönüşümü tetikleyebiliyor olması. Renkler karmakarışık bir bulut oluşturana kadar yoklar, ama sonra çabucak alıp başını gidiyor nebula; alev alev nerelere dek yayıldığını bilmiyoruz nefesin.

 

ADIMLAR

 

Kaçışıyor fareler, kertenkeleler, böcekler; her adımda karışıyor gölgeler. Sarsılıyor zemin.

Gecede basamakları bir bir çıkıyor hedefine giden.

 

 

 

YAZGI

 

Buluşmasıdır coğrafyasıyla; gidiyor kabaran yaylıların sırtında dalga dalga; dolanıyor, aşıyor eğri büğrü, açılıyor; kan kopkoyu, sürüyor dört bir yanda teğetlerin tılsımı; yükseliyor sular, uzadıkça uzuyor şurup gibi tınılar, kuruyor benliği tinin aşkın alıntıları; devinimin gür nefesiyle yankılanıyor evrensel Aum – ve sonraları, ancak çok sonraları harlanıyor ufkun ardında ateş, erişiyor azami devir, tetikleneyazıyor yaylılar zamanının kısa devresi – – ve nihayet varıyor yolcu ötenin arka yüzünde sonsuzluk yazgısının onu beklediği menzile.

Sarsılan müziğin mutlak kanıtla beraber kaybolduğu uçta sarıyor yolcunun konturlarını alacakaranlık plazma – ve vuruluyor yolcunun tenine mühür: bir sonraki serüvene sır olarak taşıyacağı, onu gün gün, saat saat varlıklara tanıtacak sessiz enigma.

 

NOT

Eleştirel Kültür (EK Dergi) sitesinin edebiyat editörü Erkan Karakiraz’ın seçtiği eserler, sitenin edebiyat bölümü Litera’da yayımlanıyor. Matbu ya da dijital herhangi bir ortamda yayımlanmamış öykü ve şiirlerinizi, literaoykusiir@gmail.com e-posta adresine gönderebilirsiniz.