Evin Sanat Galerisi, 14 Şubat – 9 Mart 2019 tarihleri arasında, 13 yıldır temsilcisi olduğu Emin Turan’ın sekizinci kişisel sergisi “Ark”a ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

Sanatçı 8. Sergisindeki işlerini  oluk, su yolu anlamına gelen Ark başlığı altında topluyor. Turan’ın, tuvallerinin zeminini boyarken kullandığı ve ‘‘yerçekimi geometrisi’’ olarak adlandırdığı özgün tekniği, İstanbul’un binlerce yıllık geçmişindeki “su” olgusuna odaklanmasıyla yeni bir anlam kazanıyor.  Sanatçının yapıtlarında oluşturduğu akışkan formlar Bizans Dönemi’nin vitrayları ve mozaiklerini anımsatıyor. Sanatçının yarattığı bu doku ise resmin çok aşamalı yapısı içinde zamansal bir geçişkenliği mümkün kılıyor. Bu açık uçlu yapılar; günümüzün iletişim ağları, coğrafi haritalar, şehir planları , kökler ve/veya  nöronlar arası kurulan sinaptik bağlantılar gibi izleyicinin kendi  bilinçdışına açılan keşifler de yapabildiği bir atlasa dönüşüyor.

Çalışmalarını ifadeci resmin çok aşamalı yapısı üzerine düşünerek ilerleten, kuşağının öncü sanatçılarından Emin Turan, “Ark/Runnel” isimli yeni sergisi ile 14 Şubat – 9 Mart 2019 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde izleyicileri ile buluşacak.

Emin Turan (1979)

2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü, Neş’e Erdok Atölyesi’nden mezun olan Emin Turan, 2007 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Sanatçı 2006 yılından beri Evin Sanat Galerisi tarafından temsil edilmektedir, birçok karma sergiye katılmış ve yedi tane kişisel sergi açmıştır.