Her yıl, Türkiye’den ve dünyadan 50’den fazla fotoğraf sanatçısını bir araya getiren Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, 30 Eylül’de başladı. Bu sene 4.sü düzenlenen festivalin mekanları arasında, Beşiktaş meydanı ve sokaklarının yanı sıra; Ortaköy Yetimhanesi, Art Galerim, Mixer, Fotoğraf Evi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, O’Art, Gama ve Fototrek Fotoğraf Merkezi gibi galeriler de olacak. 22 Ekim’e dek sürecek festival kapsamında sergilerin yanı sıra; paneller, yuvarlak masa tartışmaları, ‘ustalarla sohbet’, portfolyo değerlendirmeleri ve kitap imza günleri gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Fotoğraf sanatını herkesin ulaşımına açık hale getirmeyi amaçlayan etkinlikte, önceki senelerde, Anders Petersen, Ara Güler, Sandro Miller, Ruud Van Empel ve Andre Kertesz’in çalışmalarını da içeren 160 sergi, 273 etkinlik ve yüzlerce portfolyo değerlendirmesi gerçekleştirilmişti. Fotoistanbul 2017 ise; siyah-beyaz doğa fotoğraflarıyla tanınan Michael Kenna ve ‘dans eden fotoğrafçı’ lakabıyla da bilinen Youngho Kang gibi isimlerin yanı sıra, Türkiye’den Ahmet Elhan, Ali Alışır, Alp Sime, Çerkes Karadağ ve Saygun Dura’yı ağırlayacak. Festivalin bu yılki onur konuğu Hollanda. Bu kapsamda beş Hollandalı fotoğrafçı; Alex Timmermans, Annabel Oosteweeghel, Marieke Vandervelden, Eddo Hartmann ve Peter Edel festivalde sergileriyle yer alacaklar. Ayrıca #Fotoistanbul2017 Instagram yarışması, Lomography Türkiye ve mobil fotoğraf topluluğu Hart Collective işbirliği ile düzenlenecek. Yapılan başvurular arasından Hart Collective jürisinin yapacağı seçim sonrası finale kalan, ardından Facebook’taki halk oylamasıyla seçilecek ilk 4 kişi Lomography Türkiye’nin çeşitli hediyeleriyle ödüllendirilecek. Ayrıca yarışmada ilk 50’ye giren fotoğrafçıların eserleri, festivalde sergilenecek.

Fotoİstanbul-2017 çerçevesinde ziyarete açık olacak Andrey Stenin Yarışması sergisinde fotoğraf severler, Yarışmanın Grand Prix Ödülü’ne layık görülen İspanya’dan fotoğrafçı Alejandro Martinez Velez’in gelecekle ilgili umudunu kaybeden insanların derinden etkileyen hikayesini anlatan ‘Belgrad’da Mülteciler’ isimli seri fotoğrafları, Rus Pavel Volkov’un görüntülediği büyük şehirlerden uzaklaşıp doğa ile uyum içinde yaşamayı tercih eden insanın ‘Farklı dünya’ isimli hikayesi, Rus fotoğraf muhabiri Aleksey Filippov’un jimnastikçilerin verdikleri mücadele ve kazandıkları zaferleri anlatan ‘Parmakların Uçlarında’ isimli fotoğraf serisi ve başka çalışmaları görme imkanını yakalayacaklar. Rusya ve dünyanın en büyük medya temsilcileri ve fotoğraf topluluklarının desteğiyle düzenlenen yarışma, 2017 yılında 76 ülkeden 5 binden fazla çalışma topladı.