Çağdaş sanatçı Genco Gülan’ın Geleceğe Çağrı başlıklı figüratif heykel sergisi, Kadıköy Barış Manço kültür merkezinde ziyaretçileriyle buluştu.

Geleceğe Çağrı başlıklı figüratif heykel sergisinde sanatçı Genco Gülan’ın, Geleceğin Arkeolojisi, Surname, Antik Plastik, Android ve yeni dönemdeki yapıtlarından bir seçki sunuluyor. Bu seçkide ki eserlerden bazıları su altındaki yerinden çıkarılarak ziyaretçiyle buluşurken, bazıları da sanatçının Japonya ve Mısır gibi farklı coğrafyalardan topladığı esinler ve materyallerden oluşmaktadır. Bu oluşum heykelleri aracılığıyla vücut bularak bizi kendi geleceğimizi yazmaya davet ediyor.

Sanatçı bir süredir üzerinde çalıştığı yeni heykelleri  Multi-medya Apollo (2018), Firavun Heykeli İçin Yeni Bir Duruş Araştırması (2018) ve Bayan Temiz Artemis’de (2018)de Dünya’nın yaşadığı dönüşümü anlamlandırmaya çalışırken, insan evriminin bir sonraki aşamasının nereye gideceğini sorguluyor. Eserleri aracılığıyla bizi Gelecekte olması muhtemel bir evrimin figürleriyle karşı karşıya bırakıyor. 7 ay suyun altında kalan Sponsor adlı heykel de denizden çıkarıldığı gibi, yosun kokularıyla sergileniyor. Eserlerinde antikitenin figürleriyle, günümüzün ikonlarını buluşturan Gülan beynimizi yıkayan imgelere de dikkat çekmekte.

Serginin kapanışında sanatçının Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın kaleme aldığı ve Alman Revolver yayın evi tarafından piyasaya sunulacak olan Antik Gelecek (Ancient Future) isimli kitabının da ilk taslağının tanıtımı yapılacak. Bu kitap aracılığıyla da sanatçının seneler içerisindeki üretimine misafir olma şansımız olacak.

Sergi 7 Aralık’a kadar, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezinde ziyaret edilebilir. Galeri haftanın her günü sabah 09:00-21:00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücretsizdir.