Bugün biraz somut siyasetten uzaklaşıp yemek yazmak istiyorum. Biliyorsunuz yemek yazarlığı ya da gurmelik apayrı bir alan. Elbette bir Vedat Milör şıklığı yok bende ama Antepli bir etobur olarak yine de deneyeyim. Lezzetli, organik gıdalardan bahsedeceğim aslında. Bir zamanlar hemen her haneye ulaşan lezzetli fasulyeden, sadece biriyle ekmeği yuttuğunuz domateslerden, yeşilliklerden ve ilaç kokmayan etlerden.
Farkında mısınız bilmiyorum özellikle 2001 Krizi sonrası pıtrak gibi çoğalan ucuzluk marketleri, büyük sermayenin bakkalığa soyunması, gözünüzden kaçmamıştır elbet. Şık ambalajlar ve “yaratıcı” markalarla binlerce ucuz ürün rafları dolduruyor. BİM’lemek diye bir deyim bile uydurdu gençler. Evet, büyük bir pazar ucuz süpermarketler. Artık köylü bile ürettiği sebzeyi daha fazlasına satıp, yiyeceğini bu ucuz marketlerden almak zorunda kalıyor. İnanamayacaksınız ama yakında köylü bile organik gıda yiyemeyecek ve koca bir pastoral efsane çökecek.

 

Peki, ne oluyor? Olan çok basit aslında. Ama tarihte bu kadar geniş çapta organik, lezzetli gıdaların üst sınıflara transferi olmamıştır sanırım. Aristokrasi ve burjuvazi tarih boyunca lüks, boş zaman çerçevesinde lezzetin her türlüsüne ulaşma yollarını da buluyordu. Ama yine de toplumun alt sınıflarına, geniş köylülüğe önemli payda bir lezzet kalıyordu. En azından sebze ya da yumurta ölçeğinde. Ya da gezen ya da organik tavuk gibi… Bugün organik tavuk lüks marketlerin raflarında… Şimdi değişen işte bu.

Artık bir zamanlar köylünün ulaşabildiği organik gıda, şimdi üst sınıfların masasına kayıverdi. Gıda endüstrisi, ilaçlar, iki saatten palazlanan piliçlerden bahsetmiyorum. GDO ve hormon meselesi artık herkes için malumat-ı furuş. Örneğin ısıl işlem görmüş diye bir ibare var. genelde çok düşük fiyatlara satılan sucukların üzerinde yazıyor. Ama görünmeyecek şekilde. Belli ki kanuni olarak düşülmesi gereken bir not. Merak ediyorum, acaba ısıl işlem görmek ne anlama geliyor.

Yine dikkat etmişsinizdir. Bazen butik olarak da nitelendirilen isimleri Maangal, Kasab gibi düzanlam stratejileriyle hareket eden mekanların sayısında önemli bir artış oldu.

Çok yüksek fiyata, gerçek et ile hazırlanmış ekmek arası yiyebileceğiniz soylulaşmış mekanlar bunlar. Ya da sosyeteye dönük biçimlenmiş Nusret gibi markalar da magazin programlarından eksik olmuyor.  Hatta Nusret adında bir popüler figürümüz oldu… En son Venazuela başkanı Maduro dolayısıyla bir kez daha karşımıza çıktı.

Etin yanında, gerçek, organik sebzeler ile yapılmış yöresel lokantalar da kentin zengin semtlerinde görünüyor. Doygun 4 kişilik bir menü neredeyse asgari ücreti götürecek oranda. Geçmişte Antep’in bir kenar mahallesindeki ciğerci ya da lokantasında çok rahat ulaşabileceğiniz lezzet, şimdi başka semtlerde yaşıyor. Örneğin Kadıköy’deki ünlü Çiya’dan doymadan çıkmak istemiyorsanız yüklü bir para bırakacaksınız. Çünkü malzeme girdileri de yükselmiş durumda.

Gerisi ise BİM’lemek zorunda.

Soylulaştırma (gentrifications) kavramı daha çok mekansal dönüşüm için kullanılıyor. Kentin tarihi ve merkezi dokusunun yoksulları kovup üst sınıflara transferini anlatıyor. Bugün artık neredeyse kanıksadığımız hatta “olumlu” tını kazanan bir kentsel gasp tarzı. İşte gıda da soylulaşıyor artık. Hem de en daraltılmış anlamında.

Daha önce aristokrasi ve burjuvazinin dışında alt sınıflara bırakılan lezzet alanı, hızlı bir şekilde soylulaşarak onların ellerinden alınıyor. Yani ilerde Antep’in meşhur, biber salçasıyla yapılan salçalı ekmeği bile, mexian salça’smek gibi bir markayla elimizden kayıp gidebilir diye düşünmeden edemiyorum. Ya da soğanlı menemen.. Onu sadece seçkin bir mekanda tatmak durumunda kalabiliriz çok yüksek fiyatlara.

Örneğin Nusret Menemen gibi ya da Menemen’s gibi bir isimle kapısından giremeyebiliriz.

Yani gerçekten “ağzımızın tadını kaçırıyor” kapitalizm. Hem de düzanlamıyla.

2014 yılında yazılmış güncellenmiştir.

TEILEN
Önceki İçerikParçalanmış Bilinç Manzaraları – JEREMY PROFIT
Sonraki İçerikYENİ GELEN’İN EYLÜL SAYISI ÇIKTI!
Ali Şimşek
1970, Gaziantep doğumlu. Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Çeşitli yayınevlerinde editörlük yaptı. Yazıları Pasaj, Evrensel Kültür, Yeni Sinema, Yeni Film, soL, Cumhuriyet, Varlık, Sanat Eylemi, Üç Nokta, Bağımsız’da yayınlandı. 2008-2012 yılları arasında BirGün gazetesinde kültür sanat editörlüğü yaptı ve yazılar yazdı. Yurt Gazetesi Kültür Ek yayın yönetmenliğinde bulundu. 2004-2012 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans programında ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde medya, küreselleşme, popüler kültür ve sinema üzerine dersler verdi. AICA-Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği üyesi.