Gonca Sezer’in «Kuyruk Meselesi» başlıklı kişisel sergisi 10 Mayıs – 9 Haziran 2018 tarihleri arasında Gama Galeri – Turnacıbaşı, No:21, Beyoğlu adresinde izleyicisiyle buluşuyor.

Sezer’in çalışmaları; sosyal, kültürel aidiyetler üzerine oluşturulan kimlikler, kadın ve çevre odaklı sorunlar üzerinedir.

Sanatçı, «Kuyruk Meselesi» adlı sergisinde, aile arşivinde bulduğu, teyzesine ait, cumhuriyetin ilk yıllarında kız okullarında okutulan Tabiat Bilgisi dersi defteri çizimleri üstünden, zaman içinde farklılaşan sosyal ve ekolojik durumu inceliyor ve izlenimlerini desen ve fotoğraflarıyla gözler önüne seriyor.

Sergide yer alan dönem fotoğrafları ve defter aracılığıyla, günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerden sanatçının seçtiği bir grup canlı, hikayeyi farklı zamanda anlatıyor.

Hedefleri arasında toplumun gelişimine katkı sağlamak, eşitlikçi politikalarla uygarlığı yakalamak olan kız okulları ve sanatçının tesadüfen bulduğu bir defter. Ve 2010 yılından beri üzerinde araştırma ve inceleme yapmaya devam ettiği bu eski defter eşliğinde Sezer’in ilişikler üzerinden bizlere aktardığı benzersiz bir hikaye…

Gonca Sezer

1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Yüksek Lisans mezunudur. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Sanat eğitmenliği de yapan sanatçı, farklı okullarda görsel sanat dersleri veriyor.