İki yarım kalmış iz
uçlanmak için
ç
izgileriyle yitik.
Oh sokaklar
attığım taşları
lütfen geri veriniz.

Çü
nkü gözlerim kördü
o vakitler.

Hoş şimdi de ellerim ortasız,
oh oh ne hoş.
Günlerim ünlenmemiş
ö
ylece geçiyor,
oh ne iyi
yağmurların bitip
ipleriyle ömrümün uluması
camlarınızda,

duvarlarınızda
bir uz gibi baharın.

_____

ERKAN KARAKİRAZ’IN YORUMU

Hüseyin Doğu’nun ‘Gülüş’ü, sahiciliğini, aklından geçenleri, bir çırpıda, tasasızca, özgürce söyleyiverip rahatlamış gibi tınlamasından alan bir şiir. Öne çıkan yanı sadece sahih bir poetikanın imgeleminin ürünü olması değil. Asıl gücü, parlak ışıklar saçan bir zihnin ürünü olduğunu her adımda, her fazda gösteriyor olmasında.

Şiirde, ‘Hoş şimdi de ellerim ortasız/ oh oh ne hoş.’ dizelerinin, nadiren en iyi tartımı bekleyip sırasını almasına şahit oluyor okur. Şiirdeki ilk ‘Oh’, biraz daha İngiliz çünkü (Oh sokaklar/ attığım taşları/ lütfen geri veriniz.). Paragrafın başında alıntıladığım dizelerdeki ‘Hoş’ da öyle duyuluyor sanki (‘Well,…’ gibi biraz). Ama ardından gelen ‘oh oh ne hoş’, yerli ve evrensel. Bunu, yücelterek söylemiyorum. Şiirin tam o anda o en uygun anında ortaya çıkışı açısından, şiire katkısı açısından söylüyorum.

Hamlelerini, sırasıyla, ‘iz, uçlanmak, oh, ortasız, ünlenmemiş, uluması, uz’ sözcüklerinin anlamlarından çok seslerinin katkısıyla yapıyor. Şiirin bütününe bakarak, içerikteki konuyu ötelemeden, ‘Gülüş’ün, daha adından başlayarak sese daha fazla önem verdiğini söyleyebilirim. Zarafeti, arı dili, acelesiz fakat akışkan kurgusuyla bir tür aylak kent gezginin kaleminden çıkmışçasına da fiyakalı.

Şiir, Hüseyin Doğu’nun, 25 yaşındayken, 2021 Ekim’inde Upas Yayın bünyesinde, PDF formatında, Doğu Avkapan (ama kitabın biyografi sayfasında adı Doğukan Hüseyin Avkapan olarak yazılmış. Daha şimdiden üç farklı isim var elimizde) adıyla yayımladığı ‘Karşı Oyulan’ şiir kitabındakilerden biraz farklı. Oradakiler, kayda geçirilmiş, dağınıklığı benimseyen, bilinç akışı metinleri gibiydiler. Onları da oldukça önemli bulmuştum. ‘Gülüş’ sözcüğünü, bir imge değerinde, orada da kullanmıştı (iki kez).

Belki de EK DERGİ’ye aldığım ‘Gülüş’ gibi yeni yazdığı şiirlerle bambaşka bir yola giriyor Hüseyin Doğu.

Kapak: Emile Nolde