Karikatürist ve Adli tıp uzmanı bir akademisyen olan Prof.Dr. Halis Dokgöz’ün “Metafor” karikatür kitabı yayınlandı. Beşbalık Yayınevi tarafından yayınlanan kitap 16×22 cm tamamı renkli 200 sayfadan oluşuyor.

Dokgöz’ün Çin, Güney Kore, Fransa, İspanya, Almanya, Norveç gibi ülkelerde ödül aldığı ve sergilenen çalışmaları yanında 2016-2018 yılları arasında Hürriyet Gazetesi Çukurova’da Metafor köşesinde günlük olarak yayınlanan karikatürlerinden seçilen karikatürler ve son dönem çizgilerini kapsayan kitapta okuyucuyu metaforlar yoluyla grafik mizah yolculuğuna çağırıyor.

Grafik mizahın öncüleri Turhan Selçuk ve Semih Balcıoğlu gibi ustaların izinde kitapta kullanılan metaforlar bazen karikatürün nesnesi bazen de öznesi halinde karşımıza çıkıyor. Karikatürler daha çok ekosistem, çevre, birey, insan ilişkileri, sistem, tıp, hukuk, insan hakları, çocuk hakları, kadın hakları gibi konuları toplumsal yaşama ilişkin geniş bir perspektiften ele alıyor.

Daha önceden “Güneşin Girmediği Yere” ve “Çizgisel” adında 2 kitabı bulunan Dokgöz’ün bu 3. karikatür kitabı oluyor. Kitap www.akademisyen.com sitesinden ve kitap satan internet portallarından temin edilebilir.

Adres: AKADEMİSYEN YAYINEVİ, BEŞBALIK YAYINEVİ
Halk Sokak No: 5/A Yenişehir / Ankara / Türkiye
Tel : +90 (312) 431 16 33

GSM : +90 (533) 765 23 74

Mail: info@akademisyen.com