Dokuzuncu yılında halka sanat projesi kültürel yaşama emek vermeye devam ediyor. halka’nın katkısı, doğuştan gelen ve her zaman var olan sanatsal yeteneğe değer vermek ve hem yeni sanatçılara görünür olup seslerini duyurmaları için alan açarak cesaretlendirmek hem de deneyimli sanatçılarla kurduğu iş birlikleri aracılığıyla farklı bakış açılarını paylaşmak bağlamında kendini gösteriyor. 2019’un sonuna doğru halka’nın bu çok yönlü perspektifi kendisini “Süreci Kutlamak” adlı sergi ile ortaya koyuyor.

Sergi, halka sanat projesi’nin uzun soluklu proje ortağı San Francisco merkezli sanat inisiyatifi Artship Initiatives’in Sanat Direktörü Slobodan Dan Paich’in ortaya attığı fikir etrafında, aynı zamanda güncel halka ekibinin de bir üyesi olan, İstanbul merkezli genç sanatçı Sevda Bad’ın ilk sergisi olma özelliğini taşıyor.

Sergide Sevda Bad’ın halka-Artship ortaklığının bu yılki son etkinliği olarak arkaik, geleneksel, yerel, yeniden inşa edilmiş ve özgün müzik ve şarkılarla beslenen, sözlü anlatım geleneği ruhundan gelen ve Aralık 2019 sonunda gerçekleşecek olan “Güz Yaprakları Tutununca Toprağa Geleceği Besler” başlıklı hikaye anlatımlı performansın provalarından anlara odaklanan çizimleri yer alıyor.

 “Süreci Kutlamak” birbiri içine geçmiş olan bir kaç süreci birden kelimenin gerçek anlamıyla kutluyor. Bu süreçler şöyle sıralanabilir: Bu yılın hikaye anlatımlı performansı için hareket temelli parçalar geliştirme süreci, yeni bir sanatçının bu sürece yanıt niteliği taşıyan bir dizi çizim üretme süreci ve Artship’in 40 yılı aşan Uluslararası Kamusal Alanda Sanat deneyimi etrafında şekillendirdiği projeler geliştirme, iş birlikleri kurma, uygulama ve paylaşma süreçlerine ev sahipliği yapma süreci. 

Kısacası, bu sergi ve ardından gelen performans aracılığıyla halka’nın İstanbul’a kattığı, hem çağdaş hem de zamansız olanı sunarak sanat dünyasının güncel paradigmalarını zenginleştiren bir süreç ve vizyondur.