BELGE ULUSLARARASI YAYINCILIK

38. TÜYAP İSTANBUL KİTAP FUARI PANEL ETKİNLİĞİ

03 KASIM 2019 – PAZAR GÜNÜ (17:45) – BÜYÜKADA SALONU

Bir sabah

açacağım kapıyı

ve kaybolacağım

devrim rüyasıyla

sonsuz yalnızlığının ortasında

yanıp kül olacak sokakların

sonsuz yalnızlığının ortasında

kâğıttan barikatların

Dizelerinin sahibi Katerina Gogou; İşgal, İç Savaş ve Cunta yılları Yunanistan’ında, bir aktris olarak biliniyordu. 1978’de ilk şiir kitabı Üç Adım Sola yayımlandı ve kısa süre içinde ancak Yanis Riços ve Odiseas Elitis’in yakalayabildiği bir başarı yakaladı.

Gogou şiirleri sert bir politik çizgiye sahipti. Bu sert çizgi 1980’lerle beraber anarşist eğilimler kazanmaya başladı. Reel sosyalizmin çözülme sürecine girdiği ve Yunan solundaki anarşist akımların güç kazandığı bu dönemde Gogou, yalnızca şiirleriyle değil, siyasal pratiğiyle de anarşist hareketin yayında tavır aldı. Kendisi her toplumsal hareketin “olağan şüpheli”si haline gelirken, dizeleri sloganlaştı, duvarlara yazıldı.

3 Kasım 2019 Pazar günü saat 17:45’te, Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nda, konuşmacılar Aris Abacı, Mahir Ergun ve Ruggero Calich’le birlikte, çağdaş Helen şiiri ve sinemasında Katerina Gogou’nun, beyaz perdedeki saf güzel tiplemelerinden sokağın şiir diline varan yolculuğunu ele alacağız.

KONUŞMACILAR:

Aris Abacı

1962 yılında İstanbul’da doğdu. Atina Panteion Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. İstanbul Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları bölümünde Yüksek Lisans derecesini aldı. Halen aynı üniversitenin Felsefe Bölümünde doktora öğrencisidir. Yunanistan’da, İstanbul Rumları, İslam Light, Hangi Türkiye ve Heybeliada Ruhban Okulu başlıklı dört kitabı ve iki çevirisi yayınlandı (Türkçülüğün Esasları: Ziya Gökalp, Salkım Salkım Asılacak Adamlar: Aziz Nesin). 1988 yılında başladığı gazeteciliği 2015 yılında bıraktı.

Mahir Ergun

1988’de doğdu. Öyküleri, denemeleri, edebiyat ve sinema eleştirileri çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Toplumsal mücadele tarihi ve güncel politikaya yönelik yazılar, makaleler, tiyatro oyunları, skeçler yazdı. İngilizce, Çağdaş Yunanca ve Fransızcadan çeviriler yaptı, editöryal çalışmalarda bulundu. Kitap olarak yayımlanan çalışmaları aşağıdadır. Athanatos – Mahir Ergun (Öykü), Üç Adım Sola – Katherina Gogou (Helenceden Çeviri), Türbünya’da Her Şey Rayında – Mahir Ergun (Piyes) yayınlanmış eserleridir.

Ruggero Calich

1965 İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. 1987 yılından itibaren İstanbul Film Festivali kapsamında mihmandarlık, çevirmenlik, moderatörlük, katalog yazarlığı gibi görevler aldı. 2012’den beri sinema yazıları çeşitli internet siteleri, gazete ve dergilerde yayımlanmakta. 2018 yılında Meis Beyond Borders Belgesel Festivali jürisinde, 2019 yılı İstanbul Film Festivali FIPRESCI jürisinde yer aldı. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesidir.

 

***

ÜÇ ADIM SOLA

Kathirina Gogou

Çeviren: Mahir Ergun

Belge Yayınları 2018