Yazar Metin Aydın, bir yıl evvel ki “Bisturi – Huzursuz Metinler” (2018, Kaos Çocuk Parkı Yayınları) kitabından sonra bu sefer de “hercümerç- minimal metinler” (2019, İmleç Kitap) ile karşımıza çıkıyor. Metin Aydın’ın ilk kitabı olan “Biblo Hayat”( Babil Yayınları, 2010) yayımlandı, ardından “üryan” (2016, Lethe Yayınları), adlı kitabı ile okurlarıyla buluştu.

Metin Aydın, minimal metinlerde; a’dan z’ye kadar bir kelimeler üzerinde dans etmiş âdeta. “Hercümerç”, günlük dil anlatımı ile her okur seviyesinin anlayabileceği minimal metinler ile aynı zamanda da derdini anlatabileceği kısa kısa yazılardan oluşuyor. Bu yazıların oluşum aşamasında Metin Aydın, okuru sıkmadan az sözcükle çok şey anlatabilmenin derdine düşüyor. Bu anlatımlardan hem yazarın hem de okurun içine düştüğü (hercümerci) durumu açıkça görebiliriz.

Yazar Metin Aydın’ın, “üryan”(2016, lehte yayınları) adlı şiir kitabında da okuru kısa ve sık, sık ama gerçekçi bir çıplaklığın yolunda, özümüze götürüyordu nihayetinde. “Metin Aydın, özveri ile ince eleyip sık dokuduğu nüshaları göz ardı etmek nasıl da yersiz kalıyor. Bu şekilde adına, şanına yakışır “huzursuz metinler” ortaya çıkarıyor.” demiştim, “üryan” hakkında yazdıklarımda. Hercümerç’i okurken; huzursuz metinlerden çıkıp, üryan’lığı da bir kenara bıraktığımızda, ikisinden geriye sadece “minimal metinler” karşılıyor bizi.Metin Aydın, gitgide küçültüyor yazılarını, yazar bu süreci, insanların ‘çok okusun az ve öz okusun’ anlayışı ile kaleme aldığını düşünüyorum. Yazarın son iki kitabını okuduğumda; günlere, haftalara, aylara dağıtmak yerine bir günde hatta bir kaç saat içinde bitirmiştim. Metin Aydın böylelikle okurunu sıkmadan, sıkı bir şekilde “hercümerce” davet ediyor.

“Minimal metinler” tam da her yere yazılabilen, bizim demediğimizi; diyemediğimizi bir çırpıda söyleyiveriyor. Yazar böylelikle, okurlarının gözü kulağı oluyor. A’dan-z’ye giden bu yolda umarım siz de kendi “hercümercinizi” (minimal metin) bulmuş olursunuz.

Bu buluş sürecinde herkes kendi payına düşeni alıyor.

Çıkarımlar, Metin Aydın’ın ne zamandır yazmakta olduğu ve nihayet okurlarıyla da buluşturduğu minimal metinler; bir teslim oluş sürecini de beraberinde getiriyor. Aydın, bu kitapla yeri geliyor öfkesini kusuyor, yeri geliyor yumuşak bir edayla ‘yahu, ben size kızmak istememiştim. Hayatın gerçekleri bunlar.” diyerek okurlarının gönlünü almayı ihmal etmiyor.

Hercümerç aslında sadece günlük minimal metinleri de kapsamıyor. Dönemin siyasi ve sosyal yönüne, sosyal medyanın insanı ele alan yapısına da değiniyor. Çoğu zaman kelimeleri tekrar ederek kendi kendine de hatırlatmaları oluyor Metin Aydın’ın. Şu hal, unutmak-hatırlamak, hatır-bilinç ilişkisini de kurarak ne kadar kısa olursa söyledikleri/yazdıkları, o kadar hatırda da kalacağını ritüel bir şekilde vurguluyor. Bizim hatırımızda a’dan z’ye buraya ekleyecek birçok minimal metin olsa da, tercihi siz sevgili okurlarımıza bırakarak sözlerimi noktalıyorum.

Hercümerç ile kalın.

Hercümerç – Minimal Metinler

Metin Aydın

İmleç Kitap 2019

94 sayfa