“Hiçbirimiz sevmeyi bilmiyoruz. Hep yanlış yerden başlıyoruz. En sondan başlıyoruz. Kavga, dert, tasa da bundan peydahlıyor.. Oysa insan sevmeye nereden başlamalı biliyor musun? Bir kirazdan, bir gökyüzünden, bir kuru ağaçtan.”

filmden bir replik

Carson McCullers’tan alıntı

Yönetmenliğini Durmuş Akbulut’un, yapımcı ve senaristliğini Ramis Tanacı’nın yaptığı Kiraz Mevsimi filmi küçük bir Anadolu kasabasında yaşayan genç bir adamın mizah dolu dramını konu almaktadır. Babası, sevgilisi ve hayalleri arasında sıkışıp kalan Yılmaz (Taylan Güner), tüm çabalarına rağmen ölüm çukuru maden ocağında çalışmaktan kurtulamaz… Renkleri, kompozisyonu, müziği ve ritmiyle Akdeniz filmlerine özgü bir havaya sahip… Film ayrıca, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filminden yıllar sonra yeniden kamera karşısına geçen İsmail Hakkı Taslak’ı da seyirciyle buluşturuyor… Jean-François Millet’nin “Angelus” adlı tablosunun da canlandırıldığı yapım ayrıca Abbas Kiarostami, Emir Kusturica, Carson McCullers, Heinrich von Kleist ve Anton Çehov gibi isimlere de göndermeler içeriyor.

Yönetmen: Durmuş Akbulut

Yapımcı-Senarist: Ramis Tanacı

Görüntü Yönetmeni: Serdar Özdemir

Müzik: Engin Bayrak

Yapım: Meltaş Yapım

Oyuncular: Taylan Güner, Turan Özdemir, Pelin Ermiş, Serhan Süsler, Yakup Yavru, Tolga Demircan, Mehmet Okuroğlu, Emre Ertunç, İsmail Hakkı Taslak….