Komplo Teorisi” gezici bir çağdaş sanat sergisidir. Sergi bu formuyla sanatın merkezileşmesinin yaratmış olduğu olumsuz sonuçlarını değiştirmek adına bir girişimdir. Komplo Teorisi sergisi Balıkesir ve Çanakkale ve Seferihisar’dan sonra dördüncü durak olarak Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde olacaktır.  Daha sonraki uğrak noktaları şartlar, koşullar ve esecek rüzgârın yönü belirleyecek ile belirlenecektir.

Sergi Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi gibi değişik üniversitelerden öğretim elemanlarını ve İstanbul, Ankara, Muğla, Çanakkale, Erzurum, Balıkesir, Aydın, Kassel (Almanya) gibi değişik şehirlerde yaşayan ve üreten 27 sanatçıyı bir araya getiriyor. Sergi farklı şehirlere taşındıkça sanatçı sayısının da artacağı öngörülmektedir.

Sergi kendisine kavramsal çerçeve olarak “Komplo Teorisi” başlığını seçmiştir. Bugün sanat, bilim, politika gibi birçok alanda salgın gibi, mental bir hastalık olan komplo teorilerinin dile getirildiğine tanık oluyoruz. Bir çeşit bilgi simülasyonu olan komplo teorileri gerçeklikle başa çıkmak için yeterli zihinsel ve ruhsal donanıma sahip olamama halinden kaynaklanan bir zafiyettir. Bu teoriler hastalığı iyeleştirmeyen ama semptomlarını ortadan kaldıran ağrı kesici ya da uyuşturucu gibidirler. Kullanıldıkça, sorunları çözememekten ve ötelemekten dolayı ölümcül sonuçlara yol açarlar. Bu nedenle onlarla hesaplaşmak kaçınılmaz bir ödevdir.

Bununla beraber sanatçılar kendi çalışma ve fikirlerini sergiye bir kısıtlama olmaksızın taşıyabilmektedirler. Sergide görülecek olan çalışmalar sanatçıların kendi sanatsal yollarında yürürken geliştirdikleri araştırmaları, tartışmaları ve fikirleri yansıtmaktadır.

Komplo Teorisi/Aydın sergisi 07-18 Ocak 2019 tarihlerinde Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluşacaktır.

Sergiye Katılan Sanatçılar:

Ata Kam, Ayfer Karabıyık, Barış Atiker, Eda Aslan, Esra Sağlık, Fatma Çakmak, Genco Gülan, Gökhan Keleş, Gülçin Aksoy, Halide Okumuş, Hülya Küpçüoğlu, Martina Rıedler Mehmet Ali Doğan,  Mehmet Günay Demiröz, Merve Seçkin,Merve Üstünalp,  Muhammed Soydaş, Murat Han Er, Nur Üretmen, Olcay Erdinç,  Özgürcan Artan, Rafet Arslan, Rüçhan Şahinoğlu, Sabahattin Şen, Serdar Yılmaz, Serkan Çalışkan, Songül Özdemir Yılmaz.

Küratörler

Fatih Balcı / Duygu Sabancılar