Bağımsız küratör, yazar ve MIT (Massachusetts Institute of Technology) doktora öğrencisi Duygu Demir, 9 Ocak Perşembe akşamı 19:00’da Arter Atölye’de “Altan Gürman ve Operasyonel İmge” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Arter’de devam eden Altan Gürman başlıklı sergiye eşlik eden yayın için bir metin kaleme alan Demir konuşmasında, Gürman’ın üretimini “operasyonel imge” terimi aracılığıyla ve bugünün sanatsal pratikleriyle ilişkilendirerek yorumlayacak.

Altan Gürman retrospektif sergisi, sanatçının pratiğine kapsamlı bir bakış sunuyor. Türkiye’de çağdaş sanatın öncülerinden ve yapıtaşlarından biri olarak ancak 2000’li yıllarda sanat tarihi yazımında yerini almaya başlayan Altan Gürman’ın (1935-1976) 11 yıllık üretimi, arşivinden bir seçkiyle bir arada sergileniyor. Sergiye eşlik eden yayın için Askeri Bir Miras ve Taktiksel Bir Tahribat başlıklı bir metin kaleme alan Duygu Demir, 9 Ocak 2020 Perşembe akşamı 19:00’da “Altan Gürman ve Operasyonel İmge” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Demir konuşmasında, Gürman’ın üretimini “operasyonel imge” terimi aracılığıyla ve bugünün sanatsal pratikleriyle ilişkilendirerek yorumlayacak. Arter Atölye’de gerçekleşecek etkinliğe katılım ücretsiz olacak.

Arter’e Taksim’den ve Tepebaşı’ndan, Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın sağladığı ücretsiz servislerle erişilebiliyor. Arter Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 11:00–19:00; Perşembe günleri ise 11:00–20:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Bilgi için: arter.org.tr

Adres: Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

Tel: 0212 708 58 00