Nesli Türk

Ritüel

1-29 Kasım 2022

Galeri / Miz, 1 – 29 Kasım 2022 tarihleri arasında genç sanatçı Nesli Türk’ün “Ritüel” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Beden ve etkileri üzerine çalışmalarıyla tanınan Nesli Türk, son sergisi “Ritüel”de doğanın, buyruğun, şiddetin ve mitlerin izini sürüyor. Formları zorlayan boya sürüşüyle dikkati çeken sanatçının ilk imgesel durağı Euripides’in Bakkhalar adlı tragedyası oluyor. Bu tragedyadan yola çıkılarak oluşturulan eserler doğa ve insan arasındaki bitmeyen “tekrar”a odaklanıyor.

Tragedya, Dionysos’un tanrılığını tanımayan Thebai Kralı Pentheus’un annesi Agave tarafından panter sanılıp parçalanması ve Agave’nin kendine geldiğinde yaşadığı pişmanlık üzerinedir. Nesli Türk, büyük tuvallerin gücünü de kullanıp kendinden yeni bir Agave yaratıyor ve Willendorf Venüsü ile Kybele’yi yeniden çağırıyor.

Nesli Türk’ün “Ritüel” serisinde bütün ikilikleri yıkma deneyimi, kendini formsuzluğa vardıran yaklaşımında görünür. Hem desenleri hem de yağlı boya eserlerinde sınırları geçirgen ve amorf hallerin görünürlüğü Bakkhalar tragedyasıyla veya Dionysos düşüncesiyle paralellikler taşır. Özellikle Ritüel I ve Ritüel II, ayrıca karışık teknik Pieta After Michelangelo ve İsimsiz-Poliptik eserlerinde imgelerin kendi ekonomileri açısından çizgi, gölge ve rengin kullanımı başlı başına bir plastik öğreti sunuyor.

Nesli Türk’ün, yeni sergisi “Ritüel” 29 Kasım’a kadar Galeri/ Miz’de görülebilir.

Sanatçı Hakkında

1983 yılında İzmir’de doğdu. Lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlilik öğrenimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında Almanya Burg Giebichenstein Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde bir dönem eğitim gördü. 2011 yılında Akademililer Sanat Merkezi’nde “Bedenin Hafızası” isimli ilk kişisel sergisini açtı. 2017 yılında “Resim Sanatında Ekspresif Bedenin Melankoli Kavramı ile İlişkilendirilmesi” isimli eser metni çalışması ile Dr. unvanını aldı. 2015 yılında Karşı Sanat Çalışmaları’nda “Kara Duyu” isimli ikinci, 2019 yılında Galeri Merkür’de “Corpus Magnum” isimli üçüncü kişisel sergisini açtı. Yurtiçinde ve yurtdışında pek çok karma sergi, fuar ve workshopa katıldı. Sanatçı halen İstanbul Topkapı Üniversitesi, Resim Bölümü’nde ders vermekte ve çalışmalarını ağırlıklı olarak beden üzerine sürdürmektedir.

Galeri / Miz

Modern ve çağdaş sanat için bir platform olma hedefiyle açılan Galeri / Miz, 19 Ekim 2011 tarihinde İstanbul Teşvikiye’de açıldı. Türk sanatının yanı sıra uluslararası sanatı da sergilemeyi mekân politikası olarak belirleyen Galeri / Miz, yerleşik sanatçılar için olduğu kadar genç sanatçılar için de bir mekân olma özelliği taşıyor. Seçkin konukların katıldığı söyleşi programları ve güncel sanat konularında da hazırladığı seminer programlarıyla İstanbul kültür ortamında yerini alan Galeri / Miz, tüm kültür kurumlarıyla iş birliğine açık olarak sosyal sorumluluk projeleri yapıyor.

info@galerimiz.com

www.galerimiz.com