Sabri Berkel ile çağdaş sanat çalışmaları yapan Sanatçı Nihal Güres, aynı zamanda Türk Minyatür sanatının inceliklerini öğrenmek üzere de araştırmalar yaparken, farklı disiplinlerden oluşan lirik–ekspresyonist eserler de üretmeye başlıyor. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergiye de imza atan ve en son Levent Tenis Kulübü’nde açılan ”Bir Sonbahar Rüyası” adlı karma sergiye katılan Güres, burada sergilediği $ Dolar Ağacı Muskaları ile ilgi gördü. Biz de kendisine bu muskaları sorduk.

$ Dolar Ağacı Muskalarınızla ilgili bilgi almak istiyoruz. Nedir, ne ifade ediyor bu muskalar?

Gecen yıl bir gazete haberinde kadınlara kısmet açmak için göğüslerine yazı yazıp, dudaklarıyla mühürleyen bir hocayla ilgili bir haber okumuştum. Hoca, davet üzerine evlere gidiyor. Evdeki genç hanım,  kısmetinin kapalı olduğunu düşünüyor.  Bunun üzerine hocamız genç hanımla odaya kapanıyor. Muska yazarken genç hanımı biraz soyuyor,  tahminimce çıplak beden üzerinden Muska daha etkili oluyor. Hocamız, genç ve talihsiz, kısmeti kapalı hanımı sıkıca kavrıyor,  bir yandan dualarını okuyor,  tabi o sırada yüksek bir ruhani boyuta ulaşıyor,  dudaklarını genç hanımın sinesine gömmek sureti ile vazifesini icra ediyor. Fakat, evin diğer üyeleri hoca kadar derin ruhani hislere sahip olamadığı için bu kompozisyonu görünce şikayetçi oluyorlar ve hoca tutuklanıyor. Muskaları da yüksek fiyatlarla yazdığına dair devam eden yazı böylelikle sona eriyor. Fakat sonradan hocaya ne olduğuna dair bilgi verilmemiş.
Yine başka bir haberde de, başka bir hocamız, evinde muska ihtiyacı olan misafirlerini kabul ediyor. Hoca o kadar güzel okuyor ki duaları, dinleyenler hem yüksek bir tatmine ulaşıyor hem de dertlerine derman bulmak üzere çok terbiyeli bir şekilde bekleşiyorlar. Hocamız, dua aralarında, filanca bey, ne zahmet ettiniz de bana hediye domates getirdiniz,  bu pahalılıkta bu kadar domates alınır mıydı?’ diyor.
Arka sırada oturan filanca beye de yüksek değerli hediyesi için teşekkür ediyor. Her gelen,  hocaya,  kesesi elverdiği ölçüde bir hediye getirmiş.
Hoca hepsinin hediyesini oturduğu yerden biliyor ve söylüyor.  Dertlerine de  deva olmaya çalışıyor. Derken işler bu minvalde devam ederken, gösterilen yere oturmamış olan misafirlerin getirdiği hediyeleri karıştırıyor.  Meğersem her şeyi bilen hocaya, küçük notlar halinde bilgi veriliyormuş,  yerleri karıştırınca aksilik olmuş.
Bu ve bunun gibi haberleri devamlı gazetelerde okuyorum, siz de okuyorsunuzdur,  böyle şeyler sürekli oluyor.  Hocalar Muska yazıyor,  insanlar derman arıyor,  hocalar dualar okuyor,  kimse anlamıyor,  ne okuduğunu ama o kadar ruhani bir şekilde okuyor ki , dinleyenler gözyaşı içinde kalıyorlar,  5 seans yoga yapmış kadar ruhani değerlerinde yükseliyorlar ve rahatlıyorlar.
Çünkü insanlar tabiatlari gereği bir şeylere inanmak istiyorlar,  kendilerine mehdiler,  peygamberler,  yoga hocaları,  meditasyon hocaları , tanrılar,  putlar yaratıyorlar.
Ben de bu haberleri okuyunca önce ‘Barış ‘ için muskalar yaptım.

Barış muskalarınızla faydalı olabildiniz mi?

Sanırım hiç faydalı olamadım.  Muskalarımı kaynattım,  suyunda banyo yaptım,  gül ağacının dibine döktüm ama yine de dünyaya barışı getiremedim. Belki de uygun ‘Solucan Deligini’ bulamadım. Biliyorsunuz ‘Antik Uzaylı’ teorisyenleri de sürekli olarak o solucan deliklerini arıyorlar ve bu vesile ile daha önce dünyaya geldiğini düşündükleri Antik Uzaylılarla ilişki kurmaya çalışıyorlar.

Dolar Ağacı Muskalarınız acaba faydalı olacak mı?

Bence niyet önemli. $Dolar  Ağacı, zenginlik, para, servet kazanmak için önce herkes kendi kendini sorgulamalı. Acaba ben her şeyi hak ederken neleri ziyan ediyorum, nelere  ya da kimlere acı çektiriyorum, hangi gözyaşlarını görmüyorum?
Kibirli insanoğlu her şeye sahip olmak istiyor, en lezzetli şeyleri yesin, et yesin, börek yesin, baklava yesin. Et yemeden önce bir mezbahaya gidip bakıyor mu insanlar? O koca güzel hayvanların tek bacaklarından havaya asılıp acı içinde hayatını kaybetmesini hiç umursuyor mu? Ağaçları keserken,  güzel bir bahçe yapacağım derken toprağa boca ettiği zehirli ilaçların orada yaşayan karıncaları,  salyangozları,  kirpileri zehirlemesini umursuyor mu? Gözü yaşlı aç bir küçük çocuk resminin yanına , mezbahada gırtlağı kesilmiş bir canlının da fotoğrafı konulmalı bence.
Afrika’da karnı şişmiş aç çocuklar paylaşılır sürekli,  oysa o çocukların büyük bir çoğunluğu ‘Cadı’ olduğu düşünülerek, köy meydanına terk edilirmiş çocuklar. İnsanın canavarlığının ve vahşetinin hiç bir bahanesi bulunmuyor. Her şeyi tüketen,  mahveden insanoğlu için benim “$ Dolar Ağacı Muskalarım” tam bir çözüm bence. Tılsımlı,  yüksek enerjili,  pozitif enerjili…Bu pahalılıkta kendi kendine şarj olan minik renkli enerji  santralleri. …ki belki solucan deliklerine ben ulaşabilirim.

Hangi malzemelerle sanatınızı icra ediyorsunuz?

Seramik, kağıt,  ip, naylon torba, oje gibi değişik malzemeler kullanıyorum. Böylelikle çevre kirliliğini de azaltmak sureti ile dünyaya bir hizmetim oluyor. Dünya içimizi karartan haberlerle dopdolu. En büyük sihir hâlâ dünyaya faydalı olabileceğimiz düşüncesine sahip olabilmek ve bu umudu kaybetmemek. Sevgi, en büyük sihir, en büyük muska bence. İnsanlara hoşgörü ile bakabilmek, anlamaya çalışmak,  cehaleti yenebilmek.  En kültürlü insanlar bile her şeyi sorgulayıp, yedikleri, boğazlanmış hayvanları sorgulamayı düşünmüyorlarsa orada bir problem var demek ki. Yalnız kendini düşünmek bu dünyanın kanseri. Bazen öyle kötü haberler okuyorum ki kendimi en dipte buluyorum. Sonra yine de bazı şeyleri değiştirmek için bir faydam olabilir diye düşünüyorum. Mutluluğu an be an inşa etmek, çevremizdeki renklerle, farklılıklarla  beraber yaşamaya alışmak zorundayız,  sihirle de olsa, muska ile de olsa,  o iplikleri bağlamak zorundayız. Karamsarlığı,  cehaleti yenecek bakış açıları her zaman var, var olacak.
Debeleneceğiz,  iplikleri bağlayacağız,  muskaları yazacağız,  uzun bir barış ve sevgi yolu inşa edeceğiz,  artık o yolda hiç kimse eziyet görmeyecek, ne bir hayvan ne de bir çocuk gözyaşı olmayacak.

Dolar $ Ağacı Muskaları 18 / 10 / 2018 tarihine kadar Levent Tenis Kulübü’nde sergileniyor.