NUMUNE adı altında toplanan 6 sanatçının yapıtından oluşan “AR A LIK” isimli sergi 9 Mayıs günü saat  18:30’da Atölye Çat Kapı’da ziyarete açıldı.

09-20 Mayıs 2018 Ziyaret saatleri salı’dan pazar’a 12:00 -19:00

‘AR A LIK’ sergisi mekanın sanatçı mahremiyetiyle yorumlanarak izleyicide yankı uyandıracağı etkilere bakmayı hedefliyor. Farklı sanatçıların kurguladıkları yerleştirmelerle ‘mahremiyet’ kavramının ifade ediliş biçimini araştırıyor. Yapıtlar; sanatçının ortaya çıkmasına izin verdiğiyle, izleyicinin kendi sınırlarının kesiştiği noktada anlamlanıyor. Çeşitli malzemeler kadar ışığın ve sesin de kullanıldığı sergide, eserler, izleyiciye katılımcı bir yaklaşımla sunuluyor. Sergi, 20 Mayıs’a kadar görülebilir.
Sergide yer alan sanatçılar; Arek QadrraBerka Beste KopuzDamla YalçınDeniz BozkurtMüge KayacanZümrüt Bozkurt

“AR A LIK”

‘Numune’ Atölye Sergisi’

Filozof Irwin Altman’a göre mahremiyet, bir bireyin kendisine veya bağlı olduğu sosyo-ekonomik sınıfa ulaşma çabası üzerindeki seçici kontrol mekanizmasıdır. Aynı zamanda kişiler arası mesafelerin oluşmasıyla ilgilidir. Bireyler arası sınırları da kontrol etme sürecidir. Mahremiyet, yalnız kalma ile bağ kurma arasındaki uzlaşma sürecini belirleyen ve zamanla dönüşüme uğrayan bir kavram olmakla beraber, sosyal ilişkilerden düşüncelere ve davranışlara kadar her şeyi etkileyebilecek bir durumdur.

Bu dönüşüm sürecinde başkasının bilmesini, görmesini, duymasını, anlamasını istemediği şeylerle sanatçı yaşamından yola çıkar; kendi pratiği ile mahremiyetinden parçalar yansıtmayı hedefler. Mesafeler ve sınırların belirleyici olduğu kişinin mahremiyet alanı iletişim ve etkileşim aracılığı ile bir bağ kurmayı da hedefler. Sanatçı böylece yapıtı, kendisi ve izleyici arasında bir ilişki kurarak bu bağı oluşturmaya başlar. Kendini yapıtın karşısında bulan izleyici de, onun çalışmalarında kendinden izler bulmaya çalışır.

Bu bağlamdan yola çıkarak, “Ar a lık” sergisi mekanda oluşturulan yerleştirmeler üzerinden “Numune” adı altında bir araya gelen 6 sanatçının kendi mahremiyetinden birer aralık sunar.

The exhibition “A J AR” composed of 6 artists’ collaborating under the title NUMUNE is opening on 9th of May at 18:30 at Atölye Çat Kapı

May 09-20 2018 Visiting hours tuesday to sunday 12am – 7pm

The exhibition ‘A J AR’ , is aiming at observing the effects on the viewer from the interpretation of the ‘space’ by artists’ take on their ‘privacy’. It is studying the expression of the concept of ‘privacy’ through various artists’ installations. The art pieces find meaning on the intersection of what the artists allow to surface and the boundaries of the viewers. The artworks, where diverse materials, light and sound are used, are exhibited in an interactive approach. The exhibition can be visited until May 20th.

The artists participating in the exhibition;  Arek QadrraBerka Beste KopuzDamla Yalçın, Deniz BozkurtMüge KayacanZümrüt Bozkurt