Samuel Beckett’in Oyun Sonu (Fin de Partie) adlı oyunundan sinemaya uyarlanan 2000 yapımı ve aynı isimli Endgame filmini Türkçeye çevirdim. Film ve altyazı hakkındaki güncel notlarım için: https://twitter.com/avuntusaati/statu…

 

Bu filmin diyaloglarında, Beckett’in özgün metnine büyük oranda sadık kalınmış diyebilirim. Oyun metni ile film arasında öyle çok aşırı büyük farklar bulunmuyor. Oyuna gelecek olursak, Beckett’in bu oyununda, beklenen bir Godot bile yoktur artık. Ümitler yitirilmiş, bekleyişler ve beklentiler kül olmuştur. Geriye ise başlangıçtaki son ve ona dair tereddütler kalmıştır.

Oyun Sonu, Godot’yu Beklerken ile birlikte Beckett’in en önemli oyunları arasında yer alıyor. YouTube’un Altyazı ayarlarından Türkçeyi seçmeyi unutmayın. İyi seyirler diliyorum.

Çeviren: Mehmet Gündoğdu

Oyun Sonu Samuel Beckett Türkçe Altyazılı Film, Tiyatro, Oyun Senaryo: Samuel Beckett Türkçe adı: Oyun Sonu Fransızca özgün ismi: Fin de Partie İngilizce başlığı: Endgame Yönetmen: Conor McPherson Oyuncular: Michael Gambon, David Thewlis, Jean Anderson, Charles Simon Karakterler: Hamm, Clov, Nell, Nagg Blog:

http://avuntusaati.blogspot.com

Twitter: https://twitter.com/avuntusaati