Popüler görüşün aksine totemler sadece Tlingit, Haida ve Tsimshian gibi Kuzeybatı Pasifik Sahilinde yaşayan bazı kabileler tarafından yapılmaktadır. Jno Didrickson, Kuzgun klanından bir Tlingit yerlisidir.

Didrickson’un bitirmek üzere olduğu “Miras” isimli totemin üzerinde 3 figür yer almaktadır. En altta, bilgiyi temsil eden bir kutu taşıyan yaşlı, önemli bir adam; onun üzerinde geleceği temsil eden çocukları tutan yaşlı, önemli bir kadın yer almakta. En üstte ise bir kuzgun figürü yer alıyor.
Tlingitler için nesilden nesile aktarılan bilgi çok önemli. Totemin üzerinde yer alan yaşlı adam ve yaşlı kadın, servet ve zenginlik olarak görülen bu bilgilerin toplumun büyükleri tarafından yeni nesillere aktarıldığını temsil ediyor.

Gerçekleri çarpıtan Hollywood filmleri nedeniyle yerlilerin totemlere taptığı düşünülmektedir ancak bu doğru değildir. Totemler, tarihsel olayların ve kültürel öykülerin anlatılması; ölenlerin küllerinin saklanması, sözünü tutmayanların utandırılması gibi amaçlarla yapılmaktadır. Totem yapan kabileler de çadırlarda değil, ağaç evlerde yaşamıştır.
Didrickson toteminin halka açık bir yerde sergilenmesinin, bu gibi yanlış inanışların düzeltilmesini de sağlayacağını düşünüyor. 4 metrelik totemin nereye dikileceği henüz belli değil. Jno Didrickson totemin, eşinin de memleketi olan Burhaniye’ye dikilmesini arzuluyor. Didrickson, Türkiye’de bir ilk olduğu için halkın büyük ilgisini çekecek olan totemin Burhaniye’de sergilenmesini istemekle birlikte kültür ve sanata önem veren başka şehirlerden gelecek davetlere de sıcak bakıyor.
İletişim:
Özgür Keşaplı Didrickson
okesapli@gmail.com
0533 635 4099