Varlık, Temmuz 2020 sayımızla birlikte 87. yılını dolduruyor. Cumhuriyet’ten 10 yaş küçük ve Türkiye’nin tüm kültürel, sosyal aşamalarına tanıklık etmiş bir dergiden bahsediyoruz. Bugün bir edebiyat/sanat tarihçisi için de, sosyolog için de önemli bir kaynak. Varlık’ın kuruluş amacı ile Cumhuriyet’in her alanda gerçekleştirmek istediği yenilikler arasında doğrudan bir bağ var. Bu da dergimizi daha en başından itibaren toplumsal meselelerle yakından ilgili kılıyor; tabii edebiyattan asla ödün vermiyoruz, edebiyat olmadan hiçbir kavrama hayat kazandıramayız çünkü.

Temmuz sayımızın dosya konusunu belirlemeye çalışırken ortaya attığımız ilk başlık “Vasatın Yükselişi” idi, ama aklımızdaki, geçmiş yıllara göre vasatın seviyesinin düşmesiydi. Ortalama olan her zaman çoğunluktadır, ancak bugün ortalamanın bilgi, kültür seviyesinin oldukça düştüğünü gözlemliyoruz. Sorun sadece bu da değil, artık vasat seçkin bir değer olarak sunuluyor, pazarlanıyor. Peki nedir vasat? Acaba ona önyargılarla mı yaklaşıyoruz? Tarihsel, ideolojik, ekonomik, kültürel pek çok boyutu var konunun. Yazarlarımız Selçuk Orhan, Pelin Kıvrak, Gülüş G. Türkmen, Mehmet Özkan Şüküran, Alper Çeker, İrem Kargıoğlu “Yükselen Bir Değer Olarak Vasat” başlığı altında toplanıyorlar, –birbirleriyle çatışmayı da göze alarak– konuyu enine boyuna inceliyorlar.

Ekte dosya yazılarımızın bir özetini, “Varlık 87 Yaşında” yazısını, dergimizin içeriğini ve Temmuz sayımızın kapak görselini bulabilirsiniz. Dergimizin tanıtımına katkınız olabilirse seviniriz.

Abonelerimize tüm yeni sayılarımızı kargoyla gönderiyor, Varlık dergisinin 87 yıllık dijital arşivine erişim imkanı sunuyoruz. https://arsiv.varlik.com.tr/ adresindeki dijital arşivimizde dergimizin güncel sayısı da bulunuyor.

Abonelik için: https://www.varlikonline.com/kitap/526/varlik-dergisi-abonelik