Geceyi Paul Simon’ın Hyde Park konseriyle kapattım.

Performansın görkemiyle çıldıran izleyici, salgıladığı akıl almaz enerjiyle, şiirin ve ezginin yanında, onunla iç içe bir özge güzellik daha yaratıyor burada, sanatçıyla eşleşen sesi ve gövdesiyle dev alanı kalgıtarak.

Günüm MegaMikro’larla geçti bir bakıma.

Nejat’a “kal” dediğimize pişman olmuştuk sonradan. Önce sarhoşluğuyla rahatsız etti hepimizi. Sabah biz uyanmadan radyosunu açtı. Doymadı bir de tartışma açtı sabah sabah.

Yerden altı karış yüksekliğinde Parisli bir dev’in bir tiyatro oyununu geri sarıp münasebetsiz bir çekişmeye gömdü birkaç saatimizi: Cehennem Başkalarıdır!

Takım dağılınca, müzikle dağılayım bari, dedim.

Dayımın binici arkadaşlarına, cokeylere benzeyen cimcirik bir aznavur çıktı geldi zuladan.

Yaşlandıkça soytarılığı artırmış, yapmadığı kalmıyor sahnede. Gene de dinmez heyecanıyla, şaşırtan lafazanlığıyla ilgi toplama hünerini sürdürüyor. 1300 bestesi olduğu söyleniyor.

Tükenmeyen bir yaratıcılık, bir deha. Orta okulda, şansonlara dadandığım bir dönemde, baş şairimdi benim. Hayranıydım. Eskiden olduğu kadar zevk almadığımı fark ettim bugün onu dinlerken.

Yemek sonrası, Nuri’yle müziğe döndük yeniden. Paul Simon’a. Hyde Park konserinin tamamı var kayıtta. Birbirinden hünerli 70 sihirli parmağın afallatan bir adanışla köpürttükleri sahnede, yaşı 80’e yaklaşan bir küçük dev adam, dehasıyla sıçratıp bir kez daha çılgına çeviriyor binlerce çılgını.

Ezgisel güzelliğin kışkırttığı erkeyle bu enerjiden fışkırıp eklenen o güzellik, sanatın ve etkilerinin kurcalanışında bir simge olarak ele alınabilir her vakit.

______

NOT

ELEŞTİREL KÜLTÜR (EK Dergi) sitesinin edebiyat editöErkan Karakiraz’ın seçtiği eserler, sitenin edebiyat bölümü Litera’da yayımlanıyor. Matbu ya da dijital herhangi bir ortamda yayımlanmamış öykü, deneme ve şiirlerinizi, literaoykusiir@gmail.com e-posta adresine gönderebilirsiniz.