Gazeteci ve yazar Mine Söğüt, Arter’de 5 Aralık Perşembe akşamı saat 19:00’da Dolapdere mahallesi üzerine bir konuşma gerçekleştirecek.

Arter Öğrenme Programı’nın Yorumlama Etkinlikleri kapsamında, gazeteci ve yazar Mine Söğüt, 5 Aralık Perşembe akşamı 19:00’da Arter’de “Bir Semtin Aynasında” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Söğüt bu konuşmada, Arter’in yeni binasının da içinde bulunduğu Dolapdere bölgesinde çalışarak 2010 yılında yazdığı Dolapdere: Kürt Kediler Çingene Kelebekler başlıklı kitabının araştırma ve yazma süreçlerinden bahsedecek ve metni bugünden bakarak değerlendirecek. Arter Atölye’de gerçekleşecek etkinliğe katılım ücretsiz olacak.

Arter’e, ulaşım sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteğiyle Taksim ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servislerle erişilebiliyor. Arter Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 11:00–19:00; Perşembe günleri ise 11:00–20:00 saatleri arasında ziyarete açık. Sergiler, her ayın ilk Cumartesi günü “Uzun Cumartesi” kapsamında 11:00–24:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

MİNE SÖĞÜT HAKKINDA

Mine Söğüt (1968, İstanbul), gazeteci ve yazardır. Söğüt, 1985 yılında Kadıköy Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Gazeteciliğe 1990 yılında Güneş Gazetesi’nde başladıktan sonra Tempo Dergisi ve Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde çalıştı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazı ve röportajları yayınlandı. Cumhuriyet Gazetesi’nde Uykusuzluk adlı köşesinde, gündemdeki sosyal ve politik olaylara dair görüşlerini yazmaya devam etmektedir. Mine Söğüt; Adalet Cimcoz, Bir Yaşamöyküsü Denemesi, Beş Sevim Apartmanı, Sevgili Doğan Kardeş, Kırmızı Zaman, Aşkın Sonu Cinayettir – Pınar Kür’le Hayat ve Edebiyat, Şahbaz’ın Harikulade Yılı 1979, Dolapdere: Kürt Kediler Çingene Kelebekler, Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey, Deli Kadın Hikayeleri, Darbeli Kalemler kitaplarının yazarıdır.

Bilgi için: arter.org.tr

Adres: Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

Tel: 0212 708 58 00