Bolşoy Balesi’nin baş solistleri Antonina Chapkina ve Fuad Mamedov eşliğinde Saint-Petersburg Classic Ballet Theater, 3-4-5 Aralık tarihlerinde TİM Show Center’da…

Dünyaca ünlü bale topluluğu Saint Petersburg Classic Ballet Theater 42 kişilik ekibiyle, dünyanın en eski bale topluluklarından Bolşoy Balesi’nin baş solistleri Antonina Chapkina ve Fuad Mamedov’un da eşliğinde, Kuğu Gölü Bale gösterisiyle 3-5 Aralık’ta Tim Show Center’da…

Rusya ve Fransa’da verdiği Gala konserleri ve Peru turnesi ardından, Saint Petersburg’un prestijli salonları olan Hermitage Müzeler Tiyatrosu, Alexandrinsky Tiyatrosu ve Bolşoy Drama Tiyatrosu’nda gösteri yaparak dünya basınının ilgi odağı haline gelen topluluk, Bolşoy Bale Topluluğu’nun baş solistleri Antonina Chapkina ve Fuad Mamedov eşliğinde uzun bir aranın ardından Kuğu Gölü Balesi’yle yeniden Tim Show Center’da sanatseverlerle buluşuyor.

Biletler Biletix ve Tim Show Center gişesinde…

Gösteri Programı

3 Aralık Cuma 21: 00

4 Aralık Cumartesi 21: 00

5 Aralık Pazar 16: 00

Detaylı bilgi için;

Meylin Wang

Basın – PR ve Etkinlik Sorumlusu

meylin.wang@timshowcenter.com

Tel: 0537 332 05 84

Saint Petersburg Classic Ballet Theatre’a Eşlik Edecek Olan Bolşoy Balesi Baş Solistleri

ANTONINA CHAPKINA: Moskova’da doğdu.

2008 yılında Moskova Koreografi Akademisi’nde Marina Lonova’nın sınıfında eğitimini tamamladı. 2009 yılında Mikhailovsky Tiyatro Bale Topluluğu’na katıldı ve 2011 yılına kadar orada kaldı.

2011/12 sezonunda La Scala Bale Topluluğu’na katıldı. 2016’da buradan ayrıldıktan sonra Les Ballets de Monte-Carlo ile dans etti. Aynı yılın sonunda ise Bolşoy Balesi’ne katıldı. İlk başta eğitmen ve repetitörü Nadezhda Ggracheva’ydı. Günümüzde ise Marina Kondratieva tarafından çalıştırılıyor.

Repertuarında, In a Minor Key, La Sylphide, Spartacus, Fındıkkıran, Giselle, Uyuyan Güzel, Kuğu Gölü, Raymonda, Romeo ve Juliet, Don Kişot La Bayadère gibi ölümsüz eserler bulunuyor.

FUAD MAMEDOV : Bakü’de doğdu. 2012 yılında Bakü Koreografi Akademisi’nde eğitimini tamamladı ve aynı yıl Ukrayna Ulusak Operası’na katıldı.

2013 yılında Mariinskiy Tiyatro Bale Topluluğu’na katıldı ve 2018’e kadar orada kaldı. 2018/19 sezonundan bu yana Bolşoy Balesi’nde yer almaktadır.

Repertuarında, La Sylphide, Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Paquita, Cinderella gibi önemli eserler yer alıyor.

3-4-5 Aralık’ta TİM Maslak Show Center’da Sahne Alacak Olan Gösterinin Tarihçesi

Kuğu Gölü / 3 Perdelik Bale

Kuğu Gölü, 1875-1876 yıllarında Pyotr Thaikovski tarafından bestelenen, ölümsüzleşmiş klasik bir Rus Balesidir. Zamanla Rus sanatının sembolü haline gelmiştir. Performansın orijinal senaryosu, kötü bir lanetle kuğuya dönüşen ve Prens Siegfried’in aşkı ile cezalandırılan Prenses Odette hakkındaki peri masallarına dayanmaktadır.

Kuğu Gölü Balesi’nin Tarihi

Kuğu Gölü’nün dünya prömiyeri 20 Şubat 1877’de Moskova’daki Bolşoy Tiyatrosu’nda gerçekleştirilir. Koreografisini ünlü bale koreografı Julius Reisinger üstlenir.

Reisinger’in orijinal Kuğu Gölü koreografisi yedi yıl boyunca Bolşoy Tiyatrosu’nun aktif repertuarında olup otuzdan fazla sahnelenir.

Günümüzde ki Kuğu Gölü’nü sahneleyen topluluklar için temel oluşturan koreografi ise 15 Ocak 1895 yılında Saint Petersburg’daki Mariinsky Tiyatrosu’nda Marius Petipa ve Lev Ivanov tarafından canlandırılmıştır.

Kuğu Gölü, Maruis Petipa’nın 1895’teki performansından bu yana önemli bir değişiklik olmadan yüz yılı aşkın süredir bale topluluklarının repertuarlarında yerini koruyor ve günümüzde tüm dünyada 290’dan fazla tiyatroda sahnelenmeye devam ediyor.

Kuğu Gölü Konusu

Kuğu Gölü’nün klasik versiyonu üç perde ve dört sahnedir. Ancak sonu performansa bağlı olarak romantik veya dramatik şeklinde değişiklik gösterebilir.

Bu Tchaikovsky tarafından 1877 yılında kullanılan bir libretto stili olarak adlandırılır.

Birinci Perde, Birinci Sahne

Sahne, Prens Siegfried, arkadaşları, öğretmeni ve hizmetçileri ile birlikte sarayın önündeki görkemli parkta doğum gününü kutlarken açılır. Siegfried’in annesi Kraliçe, onun sözünü keserek gelecekteki eşini seçmesi için düzenlenen ve yaklaşmakta olan kraliyet balosu hakkında bilgi vermeye başlar. Siegfried, aşkıyla evlenemeyeceği için üzülür. Öğretmeni ve arkadaşı Benno onu sakinleştirmeye çalışır. Gün batımı esnasında gökyüzünde uçan kuğuları görür, böylece arkadaşlar avlanmaya giderler.

Birinci Perde, İkinci Sahne

Ay ışığı, ormandaki küçük göl, kilise kalıntıları ve kıyıya yüzen kuğular ile ikinci sahne açılır. Bu kuğular, sadece geceleri insan olan güzel kızlardır aslında. Kötü büyücü Rothbardt tarafından lanetlenmişlerdir ve onlara sadece sonsuz aşkın gücü yardım edebilecektir. Siegfried beyaz kuğuyu görür ve okla yaralar. Kuğu, aniden kuğuların kraliçesi Otette’e dönüşür.

Odette’in güzelliği karşısında büyülenen Prens, onu yakalamaya çalışır ancak kötü Rothbardt’tan korkan Odette, kızların arasında kaybolur. Siegfried, ona sonsuz aşk yemini eder.Prens’in sevgisinin gücü, Odette’in kalbine dokunur ve kendisini kötü büyücüden kurtaracağına inanır.

Gecenin son bulması ile kızlar tekrar kuğu olmak zorunda kalır ve Odette Siegfried’e veda eder. Kuğular kaybolur.

İkinci Perde, Üçüncü Sahne

Kraliçe’nin şatosunda balo zamanı gelir. Siegfried, müstakbel eşini soylu kızlar arasından seçmek zorundadır ancak hiçbiri dikkatini çekmez. Tüm düşünceleri Odette ile ilgilidir. Annesinin soruları üzerine, kızlarla dans etmeye başlar. İçlerinden birisini seçip, ona çiçek vermesi gerekmektedir.

Aniden baloya yeni misafirler gelir. Bunlar kötü büyücü Rothbardt ile kızı Odilia’dır. Prens, Odette’e olan benzerliğinden dolayı Odilia’dan etkilenir. Büyücü, Prens’in Odilia aşık olmasını ve Odette’i unutarak ona verdiği aşk yeminini bozmasını istediği için kızını büyü ile Odette’e benzetmiştir. Bu sayede Odette, büyücü ile kalmaya devam edecektir.

Odilia Prens’i baştan çıkarmayı başarır. Siegfried ona aşık olur. Kraliçe’ye Odilia’yı seçtiğini ve onu sevdiğini söyler, kötü büyücü istediğini elde etmiştir. Ancak aniden şatonun penceresindeki beyaz kuğuyu görür ve her şeyi anlayarak göle doğru koşar.

Üçüncü Perde, Dördüncü Sahne (Son Sahne)

Gece çöker. Üzgün kızlar gölün başında durmaktadır. Odette’in kötü şansından haberleri vardır. Siegfried gelir ve Odette’in kendisini affetmesini ister. Ama kötü Rothbard siyah kuğuları çağırır ve onlardan Odette ve Siegfried’i ayırmalarını ister.

Prens aşkı için kötü büyücü ile savaşmaya başlar. Rothbardt’ın kanadını kırar. Büyücü kanadının kırılmasıyla gücünü kaybederek ölür.

Aşk kazanır ve Odette insana dönüşür. Aşıklar güneşin doğuşunu görürler.

Türker İnanoğlu Maslak Show Center hakkında

TİM Show Center, son sistem teknolojiyle donatılmış 1.800 kişilik ana salonu, 400 kişilik tiyatro salonu, geniş fuaye alanı, 4 adet sinema salonu, 1 adet VIP sinema salonu, birbirine bağlanabilir şekilde tasarlanmış 4 adet toplantı odası, VIP Restaurant’ı ve 600 araçlık otoparkı ile kültür ve sanatın merkezi olarak faaliyettedir. Benzersiz mekan özellikleri ve hizmet anlayışıyla, marka, kurum ve firmaların; konser, parti, film galaları, canlı yayınlar, uluslararası kongre ve seminerler, sergiler, festivaller, marka ve ürün lansmanları gibi özel proje ve aktiviteleri için de hizmet vermektedir. Ayrıca birçok yerli ve yabancı sanatçıya, show ve müzikallere ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de Kültür Bakanlığı’nca verilen ilk “Kültür Girişim Belgesi“nin sahibi olan TİM Show Center, kaliteden ödün vermeden gösteri sanatları dünyasında ilklere imza atmayı misyon edinmiştir.

www.timshowcenter.com

www.facebook.com/timshowcenter

www.instagram.com/timshowcenter

www.twitter.com/timshowcenter

http://www.youtube.com/timshowcenter