15 Kasım 2019-15 Ocak 2020 “SANCI / TWINGE” sergisi Endless Art Taksim’de siz sanatseverle buluşuyor.

Sami Aslan

Anlamını ve adını bilmediğimiz bir konu hakkındaki merakımızı öncelikle “onun” ne olduğunu sorgulamakla başlarız. İsmin gücünün bizde yaratacağı kavramı karşılayan tanımlar belleğimizde önceden öğrenilmiş bilginin ve bir olay karşısındaki tutumun sonucunda bizleri bir tümevarıma götüren süreçte şekillenmektedir. Aynı zamanda adlandırmaların bireyin üzerinde oluşturduğu yönlendirme, güdümleme, zihni harekete geçirme, etkileme hâli “manipülasyonu ”da ortaya çıkarmaktadır. Bireyin zihnindeki kavramının dışına çıkarak, ismin anlamının başka bir kavram ile çarpışmasıyla, yeni imgeler oluşmasına sebep olmaktadır.

Günümüzde bir yandan hızlıca tükettiğimiz, görmeye alıştığımız olaylara, varlığından emin olduğumuz nesnelere her zaman ulaşabilme isteği baş gösterir. Tekrar tekrar dönüp baktığımızda ilk anda bize anlattığını, daha sonraki akışta farklı anladığımız ve anlamlandırdığımız süreçlere dâhil oluruz. Kolay ulaşılabilme ve bıraktığın gibi bulma umudunu taşıdığımız şeylerin, zaman içerisindeki biçimsel ve anlamsal evrimine tanık olmaya devam ederiz.

Bu sebeple bizi yeniden tanımlamaya götüren, “NE” olduğu sorusuna cevap ararken; Siz adını bilmediğiniz bir yer, bir olay ve nesne karşısında belleğinizdeki hangi sancı ile doğardınız?

Ve size sorulursa onu yeniden nasıl adlandırırdınız?

Sanatçılar: Tuğrul Selçuk, Sami Aslan, Aytuğ Aykut, Ebru Zarakolu, Gözde Can Köroğlu, Damla Yalçın

Nurgül Gün Güney, Şeyda Özdamar, Tarık Ceddi, Doğancan Yıldırım, Muhittincan.

www.endlessarttaksim.com

İnönü Mah. Elmadağ Cad. 28, 34373 Şişli / İstanbul

(0212 232 80 80)