Komplo Teorisi

Seferihisar

01-09 Kasım 2018

Komplo Teorisi” gezici bir çağdaş sanat sergisidir. Sergi bu formuyla sanatın merkezileşmesinin yaratmış olduğu olumsuz sonuçlarını değiştirmek adına bir girişimdir. Komplo Teorisi sergisi Balıkesir ve Çanakkale’den sonra üçüncü durak olarak Seferihisar Kültür Merkezinde olacaktır. Serginin bunda sonraki durağı Aydın ilidir. Daha sonraki uğrak noktaları şartlar, koşullar ve esecek rüzgârın yönü ile belirlenecektir.

Sergi Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi gibi değişik üniversitelerden öğretim elemanlarını ve İstanbul, Ankara, Muğla, Çanakkale, Erzurum, Balıkesir, Kassel (Almanya) gibi Türkiye ve Avrupa’nın değişik şehirlerinden yaşayan ve üreten 23 sanatçıyı bir araya getiriyor. Sergi farklı şehirlere taşındıkça sanatçı sayısının da artacağı öngörülmektedir.

Sergi kendisine kavramsal çerçeve olarak “Komplo Teorisi” başlığını seçmiştir. Bugün sanat, bilim, politika gibi birçok alanda salgın gibi, mental bir hastalık olan komplo teorilerinin dile getirildiğine tanık oluyoruz. Bir çeşit bilgi simülasyonu olan komplo teorileri gerçeklikle başa çıkmak için yeterli zihinsel ve ruhsal donanıma sahip olamama halinden kaynaklanan bir zafiyettir. Bu teoriler hastalığı iyeleştirmeyen ama semptomlarını ortadan kaldıran ağrı kesici ya da uyuşturucu gibidirler. Kullanıldıkça, sorunları çözememekten ve ötelemekten dolayı ölümcül sonuçlara yol açarlar. Bu nedenle onlarla hesaplaşmak kaçınılmaz bir ödevdir.

Bununla beraber sanatçılar kendi çalışma ve fikirlerini sergiye bir kısıtlama olmaksızın taşıyabilmektedirler. Sergi de görülecek olan çalışmalar sanatçıların kendi sanatsal yollarında yürürken geliştirdikleri araştırmaları, tartışmaları ve fikirleri yansıtmaktadır.

Komplo Teorisi/Seferihisar sergisi 01-09 Kasım 2018 tarihlerinde Seferihisar Kültür Merkezinde izleyicilerle buluşacaktır.

Sergiye Katılan Sanatçılar: Ata Kam, Ayfer Karabıyık, Barış Atiker, Eda Aslan, Esra Sağlık, Fatma Çakmak, Genco Gülan, Gökhan Keleş, Gülçin Aksoy, Halide Okumuş, Hülya Küpçüoğlu, Martina Rıedler, Merve Seçkin,Merve Üstünalp, Muhammed Soydaş, Murat Han Er, Olcay Erdinç, Özgürcan Artan, Rafet Arslan, Rüçhan Şahinoğlu, Sabahattin Şen, Serdar Yılmaz, Serkan Çalışkan,

Küratörler

Fatih Balcı / Duygu Sabancılar