Yığınlar, günbatımından hemen önce doldurmaya başlıyor meydanı. Her yaştan ve kesimden insan var topluluğun arasında. Çocuklar, balon dağıtan adamların olduğu yöne doğru koşuşturuyorlar; anne ve babaları, ücretsiz yemeğin derdine düşmüşler. Sahnede hummalı bir koşuşturmaca var. Gençliğin yeni sevgilisi, eşinden henüz ayrılan “kutsal ailenin” temsilcisi şarkıcı için son provalar yapılıyor.

Mahalle kahvesinde müşteriler, yerel yönetimce hazırlanan otobüslerin gelmesini bekliyor. Bir ihtiyar, son seferde havalandırması arızalı bir araç yollandığından şikâyet ediyor. Radyo açık; ama kalabalığın uğultusundan Propaganda Bakanı’nın konuşması güçlükle duyuluyor. Bir var olma savaşından söz ediyor esmer ve sıska adam. Ayağı hafif aksıyor mu ne? Bu yolun sonunda ölüm de olsa, ideallerinden vazgeçmeyeceklerini söylüyor; bu kavganın tüm dünyaya karşı olduğundan dem vuruyor. Bu sırada, iki çocuğunu zor zapteden genç bir kadın, bir yandan tabureleri toplayıp diğer yandan son çayları dağıtan gence, yürüyüşe katılan çocuklara da para dağıtılıp dağıtılmayacağını soruyor.

Hava henüz kararmışken, ara sokaklardan marş sesleri gelmeye başlıyor; köşeyi henüz dönen, çoğunluğu 15-16 yaşlarındaki, meşaleli gençlerden oluşan topluluğun kakofoniye dönüşen ezgileri, onları meraklı gözlerle izleyen kalabalıkla garip bir uyum oluşturuyor. Tepeden tırnağa kahverengi giysiler kuşanmış çocuklardan birinin başını okşuyor bir ihtiyar. Ülkenin geleceğinin emin ellerde olduğuna dair bir nutuk atıyor kalabalığa; dinleyicileri bir sokak köpeği ve iki çocuk olsa da…

Ernst Barlach

Bu sırada, dışarıda bekleyen koruma ordusu ve gazeteci yığınına aldırmaksızın, genişçe bir odada son provasını yapıyor Önder. Devasa aynanın karşısında bıyıklarını düzeltiyor önce; dar omuzlarını geriye doğru atıyor ve boyunun neden bu kadar kısa olduğuna hayıflanıyor. Bugünkü konuşmasında “yozlaşmış” ve “çöplük” olduğunu iddia ettiği sanatçılar ve yakın bir gelecekte, törenler eşliğinde yok edilecek eserleri var. Dünyanın merkezi saydığı koca imparatorluğun şanlı kültür mazisini ayaklar altına alan; yürekli kalabalıkları ruhsuz birer hayalete dönüştüren ve “ulusça birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde”, ülkenin geleceğini güvence altına alan savaşa karşı çıkan ruhsuzlar sürüsü!

Aynı dakikalarda yaşlı bir heykeltıraş, hemen her köşesini örümcek ağlarının sarmaladığı izbe atölyesinde, dalgın bakışlarla, sokak lambasının aydınlattığı caddeyi inceliyor. Yorgun bakışlarında, bütün bu olup bitenden uzaklaşma arzusu var sanki. Yanı başında duran ahşaptan yontulmuş figürü alıyor avuçlarına; kendisi yaşlarında bir adam, zamanın kaçmak ile kalmak arasındaki bir aralığına sıkışmış duruyor. Sağ eliyle yüzünü kapatmış, adeta bütün bu olanların nedenini sorguluyor. Sigarasından son bir nefes daha çeken heykeltıraş, titrek nefesiyle gaz lambasına son bir kez üflüyor ve karışıyor gecenin karanlığına.

Şampanyasından bir yudum daha alan bir başka heykeltıraş, genç kadınların hayran bakışları altında, kalabalığa son eserini takdim ediyor. Geniş omuzlu, adaleli iki erkek figürü, ulusun gençliğini ve “erkekliğini” simgeleyen heybetli bakışlarıyla selamlıyor davetlileri. Propaganda Bakanı, alkış ve kıyamet arasında övgüler düzüyor sanatçıya, ülkenin geleceğinin emin ellerde olduğuna dair bir nutuk atıyor kalabalığa; dinleyicileri arasında büyük sanayiciler, iş adamları, siyasetçiler ve alımlı eşleri var…

10 yıl kadar sonra, bu yağma sofrasının sonu geliyor. Propaganda Bakanı Joseph Goebbels, Berlin’in Ruslar tarafından kuşatıldığı anda dahi, 12-15 yaşlarındaki askerlere ölüm emri vererek; karısı ve altı çocuğunu da zehirleyerek hayatına son veriyor. Önderi Hitler, Almanya’yı harabeye çeviren savaşın ardından yakılarak öldürülmesi emrini veriyor. Güç memelerini emen ruhsuz yığınlar, Naziler tarafından yakılan onlarca dışavurumcu tabloda da resmedildiği gibi sessizliğe gömülüyor; şarlatanlar komedisi sona erdiğinde, geride yalnızca vicdan azabı ve pişmanlıklar kalıyor.

Josef Thorak

Josef Thorak, faşist ideolojinin emrine sunduğu heykelleriyle bir dönemde popüler olsa da, bu propagandanın bedelini sonradan ağır ödüyor. Mahkemelerde suçsuzluğunu ispat etmeye çalıştıktan sonra, ruhunu şeytana satan bir Mephisto olarak 1952 yılında, gözlerden ırakta, sessiz sedasız ölüyor.

Ernst Barlach, bütün bu barbarlığın ortasında kalakalan onurlu heykeltıraş; Hitler’i pusuya yatmış, Alman toplumunun yok edicisi olarak nitelendirmenin bedelini, imha edilen eserleriyle ödüyor. Evinden atılıyor, korkunç bir yoksulluğa terk ediliyor. 1938’de öldüğünde, doğduğu kente gömülmesine dahi izin verilmiyor. Ama yaşıyor!

Salonlar, piyasalar, sanat sevicileri, güç memelerine yapışan aydın(cık)lar, sanal bir gündem yaratıp şöhretin tadını çıkarmaya koyulan yıldız tozları, gemisini yürütmeye hevesli kaptanlar, kendi bacağından asılmayı yaşamın en büyük şiarına dönüştürmüş koyunlar hep vardı, yine olacak! En büyük gücünü, bütün bu tiyatroyu anlamsız gözlerle seyreden alkışçılardan alanların değişmeyen kaderi ise, tüm bunları bir yere sessiz sedasız yazan tarih oluyor!

O zamana kadar, alkışlayan elleriniz dert görmesin!

TEILEN
Önceki İçerikTaxi Driver – The Danish National Symphony Orchestra
Sonraki İçerikBİLİM VE FELSEFE YOLCULUĞUNDA İSLAMİYET
Tuncer Çetinkaya
Gazi Üniversitesi ve S. Demirel Üniversitesi’nde resim eğitimi aldı. İlk denemeleri Kırkmerdiven, Şehir Işıkları, Kent ve Sanat gibi dergilerde yayımlandı, 2000’lerin başında illüstrasyonlarından oluşan “Sanalçağa Eskizler” adlı bir dizi kişisel sergiye imza attı. 2007 yılından bu yana, Antalya merkezli Modern Zamanlar Sinema Dergisi’nin editörlüğünü sürdürmektedir. Yazıları; BirGün, Yurt, Aydınlık, Cumhuriyet (Akdeniz) gibi gazetelerde, çeşitli dergi ve bloglarda yayımlanan yazar, 2013 yılında açılan Behlül Dal Sinema Müzesi’nin danışmanlığını yapmış ve kurumda “Film Analizi” ile “Dünya Sinema Tarihi” atölyelerini yönetmiştir.