TEN RENGI ÖZLEMEK.

Yüksünmeden ve hatta

kaçmadan tutunmaya çalıştım sevdana,

yürüdüm kader çizgisinde, düşmedim,

sarsılmadım bağrı yanık türkülere su verdim,

gözlerimin pınarından sırılsıklam ıslandı düşlerim

ten rengi özlemler kuşandım,

küstürdüm mührü gamze olan gülüşlerimi,

söylesene

bu acuze yalnızlık ölmez mi?

Gülüş Teke.

Hayat kimilerine gümüş tepside sunulur kimileri bir gümüş tepsiyi düşünde bile göremez. Ne çocuklar vardır özel öğretmenler, pahalı oyuncaklar, kolejler, yurt dışı eğitimleri, varlık, miras gümüş tepsilere sığmayan armağanlarıdır.

Kimilerine sunulan bir enkazdır, hayatları o enkazdan çıkma mücadelesidir. Tırnaklarıdır elindeki tek destek, onlarla alın teri bileğinin gücü ile ulaşırlar bir yerlere. Isteyen şans der buna isteyen kader. Kimi hayatım roman der abartır, kimi verdiği büyük mücadeleden söz etmeyecek kadar mütevazıdır.

Gülüş Teke verdiği mücadele ile kendini bir enkazdan kurtaran örnek bir kadın. Onun öyküsü hala kız çocuklarının okula gönderilmediği bir ülkede doğmuş olması ile başlar. Evde kendi kendinin öğretmeni olarak eline geçen her şeyi okuyarak başlar eğitimi. Tek şansı evde çok miktarda dini eserlerin bulunmasıdır. Arapça ve Farsça dini eserleri okumak yetmez sözlükleri ezberler adeta. Genç yaşta evlenir ve iki çocuğu olur. Zaman geçer yürümeyen evlilik onun kurtuluşu olur. Yeniden başlar hayatı, ve büyük mücadelesi. Eğitim hayatına eşinden ayrıldıktan sonra okul dışından sınav vererek başlar, sırasıyla tüm temel eğitim kurumlarından mezun olduktan sonra üniversite sınavını da başarır hala sürdürmekte olduğu Türk Dili ve edebiyatı bölümüne başlar. Bir yandan da bir devlet dairesinin arşivinde çalışmaktadır.

Zoru başarmasında bir zamanlar gördüğü tasavvuf eğitiminin, medrese eğitiminin, Kuran Dili, Osmanlıca, fıkıh, siyer öğrenmesinin rolü büyük.

Ama yaşadığı koşulların, tek başına hem ekonomik mücadele vermek, hem anne hem baba olmak düşünüldüğünde mitolojideki küllerinden doğmuş Zümrüdü Anka kuşu gibidir o, yanıp yanıp kül olmuş ve o küllerden yeniden doğmuştur.

Şiir sürekli hayatının bir parçası olur, şiirle tutunur hayata. Bir zamanlar gizli gizli yazdığı şiirlerini sayfasında paylaşınca bir yayınevi tarafından fark edilir ve bir avaza dönüşür o güzel şiirler.

Gülüş Teke’nin başarısının temelinde iyi bir gözlemci olması, empati kurma özelliği bulunuyor. Kelime dağarcığının zenginliği, kelimeleri doğru seçmesi, dili doğru kullanması da dikkat çekiyor. Osmanlıca’yı iyi biliyor, dili yerinde ve doğru kullanıyor. Sözcük tekrarına hiç rastlanmıyor. Diline pelesenk olmuş sözcükler, klişe sözler hemen hemen hiç yok. Onun içindir ki okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Bazen bir roman Gülüş Teke, bazen bir aforizma, bazen bir şiir, bir hikaye.

Ama her zaman yeni çıkmış bir şarkı gibi ilgi ve merak uyandırıyor. Gülüş’ün şiirleri bazan bir ağıtı davet ediyor okumaya eşlik etmeye bazan bir şarkıyı. Ben genelde Mohsen Namjoo, Mahsa Vahdat, Farid Farjad’ın sihirli kemanından nameler duyuyorum. Mutlaka sizin de içinize nakşolmuş müzikleri davet edecektir.

Şiir kitapları başucumda, çok sık okuyorum, İngilizceye çeviriyorum. Kim bilir belki bir gün “ten rengi özlemek” adlı kitabı İngilizce baskısını yapar. Başarılarından dolayı

Gülüş Teke’yi alkışlıyorum.