Bezginliğin yapıtı devasadır: Gaddarlığında çalışkan dünya, şu kımıl kımıl vahşetle dolup taşan arı kovanı, bu yapıtın içinde atan nabızdır. Aslında ne de zordur, hiçbir şey yapmamak: Dakikalar, günler, aylar boyunca. Durakalmak, bulanık bir gölün kıyısında, yıllar boyunca. Çamurlu su yüzeyinde yansımanı bile göremezken. Sonunda kaygan pullu balığa dönüşen yıllar, kayıp gider, avuçlarının arasından. Yaptığın gözünün önünde olsa da, yapamadıkların gözden kaçar, daima. Kendiliğinden, başıboş, başı-sonu belirsiz yıllarla sürüklenirken, yıllarca sürünmüşçesine, kaygan derili bir sürüngen olup çıkmaz mı, adımlarını kaybeder gibi hislerini kaybeden insan? Hislerini kaybeden, kaybettiğini hissedemez; sonunda tüm kayıplarının toplamı olup çıkar. Giderek büyüyen bir eksiklik yutar, giderek küçülen her şeyi; gediklerden pul pul dökülür, yaşamın saklı cevheri.

Gündüzün gözünden kaçan, kaçamaz geceden. Eninde sonunda, belli belirsiz bir sezginin alacakaranlığında, yekpare hakikat ayrışacaktır, birbirini yiyen kemirgen günlerin gerçeğinden. Belki de, deliksiz-gediksiz-eksiksiz bir uyku paklar, süregelen bu uğursuz uyuşmayı: Yedi Uyurlar’ın peşinden, yüzyıllar sonra bir mağarada uyandığında, aklından doğan tanın altında, yeniden tanırsın gaddarlığında şefkatli şu eski dünyayı. O zaman, bir kapı azıcık aralanır; bir rüzgâr eser uzak dağlardan mağaranın içine, ya da içindeki mağaraya. İncecik aralıktan görürsün ki, aynıyla gayrı, karşıdakiyle buradaki, eksilenle eklenen, unutulanla hatırlayan dünde de yarında da, bir arada ve yan yanadır – ancak kaybettiğini yeniden bulduğunda, kişi neyi kaybettiğini anlayacaktır.

_____

NOT

Erkan Karakiraz’ın seçip editörlüğünü yaptığı eserler, ELEŞTİREL KÜLTÜR internet sitesinin edebiyat bölümü Litera’da yayımlanıyor. Daha önce matbu ya da dijital herhangi bir ortamda yayımlanmamış öykü ve şiirlerinizi, literaoykusiir@gmail.com e-posta adresine gönderebilirsiniz.

.Resim: Süleyman Erdal

.

.

.

.